Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ministria e Transportit pret 2004-tėn me shumė plane


Prishtinė, 27 dhjetor 2003 - Pa infrastrukturė tė mirrė tė rrugėve nuk mund tė sigurohet qarkullim normal e as zhvillim ekonomik, tha ministri Zef Morina: “Prandaj, nė vitin e ardhshėm do tė pėrkushtohemi qė hap pas hapi infrastrukturėn rrugore ta ndėrtojmė nė gjithė Kosovėn. Nė Prishtinė nė vitin e ardhshėm do tė punohet projekti zbatues pėr unazėn rrethore, e cila do tė ndihmonte qarkullimin e lehtė si nė hyrje ashtu edhe nė dalje tė kryeqytetit.”

Nė vitin 2004 ministria ka nė plan poashtu realizimin me sukses tė tenderit tė shpallur pėr operatorė tė dytė tė GSM-sė dhe zgjerimin e rrjetit tė telefonisė fikse. Z. Morina pėrmendi edhe tenderin e shpallur pėr pėrgatitjen e projektit zbatues tė autostradės Merdar-Vėrmicė, e cila do tė lidhet me pjesėn tjetėr tė autostradės Kukės-Durrės, i cili projekt do tė kryhet deri nė gusht tė vitit 2004. “Pėrkushtimi i minsitrisė do tė jetė, mirėpo pėr t’u realizuar tė gjitha kėto ministria angazhohet pėr bartjen e kompetencave qė i takojnė konform Kornizės Kushtetuese.” Vitin pasues, ministri pret finalizimin e punėve nė miratimin e ligjeve tė rėndėsishme qė janė nė pėrgatitje e sipėr, siē janė ligji mbi Hekurudhat, aviacionin civil, ligji pėr koncesionet, pėr transportin e mallrave tė rrezikshme etj.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail