Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova drejt pavarėsisė


Prishtinė / Beograd / Bruksel / Washington, 24 janar 2005 - Sipas Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, Bashkėsia Ndėrkombėtare nuk mund ta zvarrisė diskutimin pėr statusin. Kosova duhet tė pajiset me kushtetutė. Nė vitin 2006 UNMIK-u duhet tė zėvendėsohet me struktura tė thjeshta monitorimi

Raport i ICG
Koha po pėrfundon pėr Kosovėn; status quo-ja nuk mund tė mbahet mė. Ashtu si u evidentua gjatė trazirave tė forta tė marsit tė vitit tė kaluar, shqiptarėt e Kosovės ndihen tė fshikulluar rėndė nga moscaktimi i statusit dhe situatės ekonomike. Ato janė pėrballur me sfidėn e rėndė tė shlyerjes sė llogarive me tė kaluarėn. Maxhoranca shqiptare pret tashmė nga bashkėsia ndėrkombėtare qė t’i mbėshtesė aspiratat e veta pėr pavarėsi. Nė rast se ndėrkombėtarėt nuk ecin nė kėtė drejtim, atėherė shqiptarėt mund tė lėvizin nė mėnyrė tė njėanshme dhe minorancat serbe, nga ana e tyre, mund tė kėrkojnė ndihmė pranė ushtrisė sė Beogradit. Ēdo gjė mund tė pėrfundojė me destabilizim tė pėrgjithshėm tė rajonit.
Problemi mė i madh sot ėshtė hapėsira e bardhė qė ka lėnė Rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit 1244, qė nė vitin 1999. Hapi i parė qė duhet tė ndėrmerret ėshtė qė gjashtė vendet e Grupit tė Kontaktit tė takohen sa mė parė e tė shpallin afatin e pėrcaktimit tė njė rezolute tė re, nė lidhje me statusin dhe katėr ligjet themelore; mė e rėndėsishmja mbetet mbrojtja e tė drejtave tė minoritetit nė krahinė. Por kjo ēėshtje lidhet veēanėrisht me faktin nėse Kosovės do t’i jepet pavarėsia apo do tė kthehet nė njė mėnyrė apo njė tjetėr nėn Serbi. Gjithashtu, duhet tė theksohet se bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė, ose ndonjė territor tjetėr fqinj, ėshtė gjithashtu gjė qė nuk mund tė pėrballohet. Krahina ka nevojė edhe pėr njė tė dėrguar tė posaēėm tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, nė mėnyrė qė bisedimet tė nisin sa mė parė.
Nė mes tė vitit 2005 OKB-ja duhet tė raportojė mbi gjendjen e standardeve tė demokracisė, qeverisjes sė mirė e tė drejtat e njeriut. Nė rast se raporti ėshtė pozitiv, atėherė nevojitet hartimi i Marrėveshjes pėr Kosovėn, si dhe njė konferencė ndėrkombėtare pėr tė zgjidhur problemin.
Nėse qeveria e Kosovės po i udhėheq njerėzit drejt pavarėsisė, siē dėshirohet prej tyre, ata duhet ta kompletojnė respektimin dhe mbrojtjen e serbėve tė Kosovės e minoriteteve tė tjera. Parlamenti i Kosovės, me ndihmėn ndėrkombėtare, mund tė hartojė menjėherė njė projektkushtetutė nė respekt tė plotė tė standardeve. Ky projekt mund tė bėhet pjesė e Marrėveshjes pėr Kosovėn. Kjo gjė do t’i hapė rrugėn pranimit tė Kosovės si anėtare e Bashkėsisė Ndėrkombėtare.


Rekomandimet

Sa mė parė tė jetė e mundur:
- Grupi i Kontaktit duhet tė pėrcaktojė afat kohor pėr rezolutė mbi statusin. (Ėshtė shumė e dėshirueshme qė edhe Rusia tė marrė pjesė, por nėse kjo nuk ndodh, grupi duhet tė mblidhet edhe pa Rusinė).

- Deklarata duhet tė shpjegojė se mbrojtja e tė drejtave tė njeriut ėshtė njė ēėshtje, zhvillimi i sė cilės varet nga situata. Ajo duhet tė sqarojė se asnjėherė Kosova nuk do tė kthehet nėn ligjet e Beogradit, dhe se gjithashtu, bashkimi i saj me Shqipėrinė nuk mund tė pėrballohet.

- Duhet tė fillojė puna pėr hartimin e njė projektkushtetute, pėrfshirė edhe mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut, nėpėrmjet mbėshtetjes gjyqėsore nga gjykatės tė huaj nė Gjykatėn e Lartė tė Kosovės dhe Gjykatėn Kushtetuese.

- Qeveria e pėrkohshme e Kosovės duhet tė lėshojė njė seri programesh specifike, nė shenjė tė mikpritjes pėr minoritetin serb, pėrfshirė edhe njė fushatė “Prishtina–qytet i hapur”.


Nga vjeshta 2005
- Parlamenti i Kosovės duhet ta ketė finalizuar tekstin e projektkushtetutės.

- I dėrguari i posaēėm i OKB-sė mund tė ecė pėrpara me tekstin pėr “Marrėveshjen mbi Kosovėn”, si dhe detajet pėr konferencėn ndėrkombėtare.

-Nė fund tė vitit 2005 duhet tė zhvillohet Konferenca Ndėrkombėtare, ndėrsa nė fillim tė vitit 2006 Kosova duhet tė votojė nė referendumin pėr Kushtetutėn e re. UNMIK-u duhet tė zėvendėsohet me njė grup monitorimi pasi pushteti t’i kalojė vendėsve. Njė marrėveshje e re mes Natos dhe Kosovės duhet tė vazhdojė misionin e KFOR-it.


Fillimi i 2006
- Kosova te mbaje referundimin per kushtetuten

- Deklarata per kosoven te paraqitet per aprovim ne keshillin e Sigurimit (aprovimi eshte i deshirueshem por jo i domodoshem per hapat e ardhshem)


Mesi i 2006
- UNMIK t'i dorezoje funksionet ekzekutive Qeverise se Kosoves kurse funksionet monitoruese t'i dorezohen trupit te ri nderkombetar.

- Nese nuk eshte arritur paraprakisht marreveshja per njohjen e shtetesise se Kosoves ne Keshillin e Sigurimit, suvereniteti i shtetit te kosoves te njihet nga komuniteti nderkombetar ose nga shtetet qe jane te gatshme per nje njohjte te tille (perfshire SHBA-te dhe Bashkimin Evropian)


ECIKS / Biznesi / ICG
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail