Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Propozimi i Qeverisė zvarrit pa afat shpalljen e tenderit tė telefonisė


Qeveria e Kosovės nuk pėrfill rekomandimet e kompanisė konsulente, tė cilėn e kishte angazhuar vetė pėr 250 mijė euro

Arsim Bilalli, Koha Ditore

Prishtinė, 4 tetor 2006 - Ashtu siē bėri edhe herėn e kaluar me tenderin pėr licencė tė dytė tė telefonisė mobile, Qeveria e Kosovės sėrish po zvarrit rishpalljen e tenderit.

Kėtė herė "pengesė" e Qeverisė janė dy modelet e propozuara pėr tenderin e telefonisė, ēmimi fiks dhe ankandi. As nė mbledhjen e fundit Qeveria nuk ka arritur qė tė marrė asnjė vendim rreth asaj se ēfarė modeli do tė aplikohet nė kėtė tender, ai i propozuar nga kompania konsulente, tė cilėn e ka angazhuar vetė Qeveria, me ēmim fiks, apo propozimi qė ka bėrė ministri Ahmeti, qė ēmimi tė jetė kriter pėr zgjedhjen e fituesit.

Nė prag tė finalizimit tė pakos tenderuese nga ana e kompanisė konsulente ndėrkombėtare "AB Stela Con" nga Suedia, kabineti i kryeministrit Agim Ceku ka propozuar qė tė bėhen ndryshime nė pakon tenderuese pėr kėtė tender.

Nė fillim ishte bėrė e ditur se njė model tė kėtij tenderi, aplikimin e metodės sė ankandit, e kishte propozuar vetė kreu i Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, ndėrkohė qė mė pas ėshtė pėrmendur emri i kėshilltarit tė kryeministrit, Viktor Ulaj qė kishte ngulur kėmbė pėr tė njėjtin model. Nga ana tjetėr, ministra tė tjerė nė Qeverinė e Kosovės kanė iniciuar idenė se si pikė reference pėr vlerėsimin e ofertave tė pėrdoret ēmimi fiks i propozuar nga kompania konsulente dhe jo ankandi pėr ēmimin mė tė lartė pėr licencė. Pėr propozimin e parė ėshtė thėnė se me kėtė model do tė mund tė pėrfitonte buxheti i Kosovės dhe tė zgjidhej kompania mė serioze mobile.

Viktor Ulaj, i kontaktuar nga gazeta, nuk ka dashur qė tė komentonte pėr kėtė ēėshtje. "Ulpiana e ka transmetuar sot qėndrimin e Qeverisė, kaq", ėshtė shprehur shkurt, kėshilltari i kryeministrit, Viktor Ulaj.

Zėdhėnėsja e Qeverisė sė Kosovės ka bėrė tė ditur se ekzekutivi i vendit e ka ngritur ēėshtjen e telefonisė mobile nė mbledhjen e sė mėrkurės, mirėpo njė vendim pritet nė mbledhjen e ardhshme tė Qeverisė. "Kryeministri ėshtė i bindur se ēdo zgjedhje dhe zgjidhje pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile duhet tė ruajė balancėn mes mbrojtjes sė interesave tė konsumatorit, nga njė anė dhe vlerėsimit real tė potencialit tė tregut", ka deklaruar Ulpiana Lama.

Ajo ka shtuar se procesi nė fjalė, duhet tė jetė transparent. "Kjo do tė thotė se ky proces tė mos lėrė hapėsirė pėr vlerėsime subjektive dhe tė kontestueshme, tė kontribuojė nė buxhetin e Kosovės dhe tė ofrojė shėrbime mė tė mira e mė tė lira pėr konsumatorin", ka thėnė Lama, duke sqaruar se Qeveria e Kosovės kėrkon njė model sa mė tė mirė tė tenderit tė telefonisė mobile, i cili do t'i harmonizojė tė gjithė kėto parime.

Njė burim i gazetės ka bėrė tė ditur se tė gjithė anėtarėt e Komisionit Mbikėqyrės dhe kompania konsulente "Ab Stela Con", kanė rėnė dakord qė tė pėrdoret metoda "Beauty Contest".

"Qeveria edhe pse ka paguar 250 mijė euro pėr kompaninė konsulente, prapėseprapė nuk i pėrfill rekomandimet e saj. Kjo tregon se sėrish kompania e angazhuar nga jashtė mbetet vetėm dekor, ndėrkaq me procesin e tenderit vendos dikush tjetėr", ka thėnė burimi I gazetės.

Zėdhėnėsi i MTPT-sė ka mohuar faktin se kėto propozime do tė ndikojnė nė stagnimin e procesit tė shpalljes sė tenderit. "Nuk ėshtė ēėshtja te vonesa, por ne jemi duke bėrė pėrpjekje qė tė zgjedhim modelin mė tė mirė dhe absolutisht nuk bėhet fjalė pėr zvarritje, sepse deri javėn e ardhshme do tė vendoset diēka nė kėtė drejtim", ka theksuar Shefki Ukaj.

Nga ana e tij, Ekrem Lluka, i cili kishte fituar tenderin e dytė tė telefonisė mobile me kompaninė "Mobikos/Mobitel" nė vitin 2004, me metodėn "Beauty Contest", ka thėnė se nė rast se Qeveria vendos pėr modelin e ankandit, atėherė definitivisht, do tė eleminohen tė gjitha kompanitė vendore. "Metoda e ankandit, i favorizon kompanitė ndėrkombėtare duke ua pamundėsuar konkurrimin vendorėve", ėshtė shprehur biznesmeni kosovar, Ekrem Lluka.

Ndėrkohė, metodėn e ankandit nė telefoninė mobile deri mė tash e kanė pėrdorur disa shtete, ku kanė arkėtuar miliona euro nė emėr tė licencės sė fituar. Sa pėr ilustrim, Shqipėria me ankand ka fituar 30,7 milionė euro, Maqedonia 22,5 milionė euro, Bullgaria 10,8 milionė euro, Greqia, 20 milionė euro, Rumania 40,3 milionė euro, Sllovenia 23 milionė euro, Ēekia 27 milionė euro, Kroacia 26 milionė euro, etj.

Qeveria e Kosovės kishte parashikuar nė mars tė kėtij viti se zhbllokimi i monopolit tė "Valės 900" nė Kosovė mund tė pritet brenda gjashtė muajsh, mirėpo mosmarrėveshjet e Qeverisė pėr modelin mė tė pėrshtatshėm tė tenderit, tregon se pas dhjetė apo mė shumė muajve vonesė mund tė pritet operatori i dytė mobil nė vend.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail