Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U privatizuan edhe 21 ndėrmarrjeve tė reja nė Kosovė


PRISHTINĖ, 04 SHTATOR 2003 – Siē ishte paraparė mė herėt, dje mė 3 shtator 2003 Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) ka bėrė hapjen e ofertave pėr privatizimin e 21 ndėrmarrjeve tė reja shoqėrore. Kėto ndėrmarrje ishin pėrfshirė nė raundin e dytė tė procesit tė privatizimit nė Kosovė. Mė sė shumti para nė konton e AKM-sė solli privatizimi i ndėrmarrjes “Plastika” nė Prishtinė, gjithsej 2.875.000 euro.

Fabrika pėr prodhimin e barnave “Farmakos” ishte ndarė nė tri pjesė tė veēanta pėr privatizim. Nė shumė tė pėrgjithshme privatizimi i tė tria kompanive tė krijuara nga “ish-Farmakosit” solli 3,9 milionė euro.

Fabrika pėr prodhimin e bllokave “Silcapor” nė Kaēanik u shit pėr 2.824.153 euro, ndėrsa Kombinati i Drurit nė Pejė u shit pėr 2.555.000 euro. Pėr Hotelin “Rugova” nė Pejė kishte 9 oferta, prej tė cilave mė e madhja ishte ajo me shifrėn P71 me 2.210.000 euro. Restoranti dhe hudhra e peshqve “Trofta” nė Istog u privatizua pėr 2.012.002 euro, ndėrsa Shtėpia e Mallrave “Lux” nė Mitrovicė u vlerėsua mė sė shumti nga shifra 148 me 2.025.000 euro.

Ndėrmarrja “Kosovaplast” u shit pėr 1.555.555 euro, Fabrika e Tullave “19 Qershori” nė Podujevė pėr 805.000 euro, ndėrsa ndėrmarrja “Mladost” e Gjilanit u shit pėr 733.750. Pėr blerjen e Hotelit “Adriatik” nė Mitrovicė pati nėntė oferta, mė e larta prej tė cilave ishte 464.800 euro, ndėrsa Fabrika e Betonit me 5 ofertues u shit pėr shumėn prej 425.235 euro. Mulliri nė Skenderaj ėshtė blerė pėr 406 mijė euro, kurse Fabrika e Miellit dhe e Bukės nė Mitrovicė pėr shumėn 405.416 euro. Konfeksioni “Trepēa” nė Mitrovicė dhe “Kosova Konstruktion” u shitėn pėr 355.000, respektivisht 332.335 euro.

Pėr Industrinė e Duhanit nė Gjilan dhe pėr shtypshkronjėn “Progresi” nė Mitrovicė kishte vetėm nga dy oferta. Nė bazė tė politikave operacionale tė AKM-sė, nė njė mbledhje tė afėrt do tė vendoset se a do t’i shiten kėto ndėrmarrje ndonjėrit prej ofertuesve aktual, apo do tė pėrsėritet procedura e privatizimit tė tyre.

Pėr privatizimin e 21 ndėrmarrjeve tė raundit tė dytė pati gjithsej 180 oferta, ndėrsa si rezultat i shitjes sė kėtyre ndėrmarrjeve nė konton e AKM-sė u derdhėn gjithsej 24,5 milionė euro.

ECIKS – (K.D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail