Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AER-i ndihmon nė menaxhimin e vendkalimeve kufitare


Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim ka filluar njė projekt tė ri pėr pėrmirėsimin e menaxhimit tė kufijve dhe vendkalimeve kufitare nė Kosovė. BE-ja ka ndarė 1.5 milion euro pėr projektin qė do tė zgjasė 18 muaj ku pėrfshihen aftėsimi i zyrtarėve tė agjencive tė cilat menaxhojnė kufijtė, shėrbimin policor, doganat, veterinarinė, shėrbimet sanitare dhe fito-sanitare, nė ngritjen e praktikave tė menaxhimit efektiv si dhe pėr ta pėrmirėsuar bashkėpunimin dhe koordinimin mes kėtyre agjencive.

Prishtinė, 18 mars 2006 - Gjatė zbatimit tė projektit gjithashtu do tė identifikohen mangėsitė nė legjislacionin ekzistues mbi menaxhimin e kufijve dhe vendkalimeve kufitare, dhe tė bėjė rekomandimet pėrkatėse. “Krimet si kontrabandimi i mallrave dhe trafikimi me njerėz, narkotikė dhe armė mund tė mbikėqyren nė mėnyrė mė efektive nėse autoritetet pėrgjegjėse pėr menaxhimin e pikave kufitare pėrmirėsojnė shkėmbimin e informative dhe bashkėpunimin”, tha Miriam Fuchs, nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim e cila e menaxhon projektin. Fuchs shtoi se ēėshtjet e menaxhimit tė kufijve nuk mund tė zgjidhen plotėsisht nga masat e implementuara nė pikat kufitare, por qė kėto duhet tė plotėsohen me masa shtesė nė nivelin qendror qeveritar.
Projekti pėr menaxhimin e integruar tė kufijve do tė koordinohet me ndihmėn qė Komisioni Evropian ėshtė duke i dhėnė shėrbimit doganor tė UNMIK-ut si dhe me zhvillimin dhe programin e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Evropė (OSBE-sė) pėr Akademinė policore tė Kosovės.
Menaxhimi i integruar i kufijve ėshtė ngushtė i lidhur me Procesin e Stabilizim Asociimit - strategjia kryesore e BE-sė pėr tėrė regjionin e Ballkanit Perėndimor. BE-ja po ju ndihmon qeverive qė tė pėrmirėsojnė bashkėpunimin dhe koordinimin, pėr tė siguruar qėllimin e pėrbashkėt pėr kufij dhe vendkalime kufitare tė hapura, por tė mbikėqyrura e tė sigurta. BE-ja iu kushton shumė rėndėsi masave efektive pėr tė luftuar krimin ndėrkufitar, dhe autoritetet rajonale janė zotuar tė shtojnė bashkėpunimin nė fushėn e drejtėsisė dhe punėve tė brendshme si njė mekanizėm kyē pėr tė luftuar krimin e organizuar pėrmes disa instrumenteve, duke pėrfshirė Procesin e Stabilizim Asociimit dhe Paktit tė Stabilitetit, Deklaratat e Sarajevės dhe tė Beogradit, dhe Konferencėn rajonale tė Ohrit mbi sigurinė dhe menaxhimin e kufijve, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė lėshuar nga Zyra pėr informim e AER-it.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail