Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosova pėrfaqėsohet nė Krans Montana

24 qershor 2003 - Prej 26 deri mė 29 qershor ne Krans Montana (Crans Montana) tė Zvicrrės mbahet forumi i 14 me radhė nė fushėn e ekonomisė dhe diplomacisė ndėrkombėtare. Ky forum tradicional ka pėr qėllim grumbullimin e zyrtarėve qeveritarė, zyrtarėve tė organizatave ndėrkombėtare, kryetarėve e menaxherėve tė kompanive financiare, bankare, tregtare e industriale nga e mbarė bota, tė cilėt nė mėnyra joformale do tė diskutojnė rreth temave globale, nė rend tė parė nė fushėn e ekonomisė dhe investimeve.


Gjate katėr ditėve, forumi do tė diskutojė kryesisht tema rreth zhvillimit ekonomik dhe mundėsive pėr investime nė Iran, bashkėpunimit rajonal nė Afrikė, perspektivave pėr rritje ekonomike dhe stabilitet nė Evropė, rreth sigurisė globale dhe bashkėpunimit ndėrkombėtar, zgjerimit tė Bashkimit Evropian si dhe rreth ēėshtjeve tė Ballkanit dhe Evropės juglindore. Pėrveē kėtyre, forumi do tė diskutojė edhe njė mori temash tjera lidhur me shtetet e Azisė dhe Afrikės si dhe lidhur me problemet e shoqėrisė globale.


Mė 29 qershor, nė ditėn e fundit tė diskutimeve, do tė organizohet edhe njė konferencė e vendeve tė Evropės qendrore e juglindore me moton "Drejtė njė demokracie aktive dhe moderne" e ku do tė merr pjesė edhe kryetari i Kosovės Ibrahim Rugova. Pėrveē Rugovės, nė konferencė do tė marrin pjesė edhe kryetari i Shqipėrisė Alfred Moisiu, kryeministri i Malit tė Zi Milo Gjukanoviq, kryeministri serb Zhivkoviq, kryetari bullgar Georgi Parvanov, kryeministri lituanez Algyrdas Brazauskas si dhe pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Evropės dhe vendeve tjera tė Evropės qendrore e juglindore.


ECIKS (E.SH.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail