Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Buxheti i Kosovės 2005 pėrafėrsisht i njėjtė me 2004


Prishtinė, 24 shtator 2004 - Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ali Sadrija tha se pikat fokusuese tė buxhetit tė drejtuara nė rezultate janė tė shtrėnguara fort nė prioritetet e Qeverisė pėr vitet 2005 – 2007 me qėllim tė forcimit tė ekonomisė dhe krijimit tė vendeve tė reja tė punės. "Mirėpo, Qeverinė e presin shumė sfida sa mė shumė qė afrohet faza finale e rrethit buxhetor pėr vitin fiskal 2005 – 2007", theksoi ministri Sadria.

Vlerėsimet preleminare nga MEF rezultojnė se tė hyrat pėr vitin 2005 janė nė nivelin e tė hyrave tė vitit 2004. Kjo do tė thotė se kemi njė dallim prej 400 miljonė euro nė mes shumės sė arsyeshme qė ėshtė kėrkuar dhe shumės qė realisht disponojmė . "Kosova nuk mund tė ketė deficit buxhetor prandaj duhet tė zhvillohet njė proces buxhetor nė mėnyrė qė tė qėndrohet brenda projeksionit tė tė hyrave buxhetore tė cilat janė paraparė nga departamenti i makroekonomisė", tha Agim Krasniqi, drejtor i Buxhetit tė Konsoliduar tė Kosovės.

Qė nga data 30 gusht janė dėgjuar 35 agjencione shpenzuese buxhetore prej tė cilave shumėn mė tė madhe e kanė kėrkuar Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale si dhe AKM-ja e cila ka kėrkuar 154 milionė euro pėr kėtė vit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail