Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

IPKO NET kryen obligimet financiare


Prishtinė, 22 shkurt 2007 - Pagesėn e shumės prej 75 milionė euro, konsorciumi “Telekom Slovenia - Ipko Net”, e bėri tė ditur pėrmes njė komunikate, nė tė cilėn thuhet se ashtu siē ishte premtuar, ky konsorcium sot ka kryer obligimin financiar ndaj ART-sė dhe Qeverisė se Kosovės.

Lidhur me ankesėn e Mobilkom-it austriak, shefi i ART-sė Anton Berisha tha se do t'i marrin nė shqyrtim tė gjitha ankesat. Ndryshe, me dėshtimin e Kosmocellit pėr t’i paguar 81 milionė euro, Buxheti i Kosovės ėshtė dashur t'i pėrfitojė rreth 16 milionė euro. Sipas procedurave tė tenderit, nėse fituesi dėshton tė paguajė komplet paratė, do t'i humbin 20% tė parave tė depozituara si garancion. Por, shefi i ART-sė nuk ishte i sigurt a ka garancion bankar pėr 16 milionė euro tė Kosmocell-it, edhe pse sipas rregullave tė pakos tenderuese, njė gjė e tillė duhet tė ekzistoj. Berisha tha se ai nuk ėshtė marrė me kėtė ēėshtje, por njė departament tjetėr nė kuadėr tė ART-sė. Megjithėkėtė, Anton Berisha u shpreh i gatshėm qė Buxheti i Kosovės tė mos pėrfitojė 16 milionė euro, ngase ai nuk ėshtė pėr ndėshkime.

Ndėrkohė, gazetat sllovene kanė shprehur dyshimin se Telekom Sllovenia ėshtė marrė vesh me Ekrem Llukėn qė t’ua liroj punėn pėr operator tė dytė tė telefonisė mobile. Pronari i kompanisė "Dukagjini", la tė hapur mundėsinė, qė nesėr tė deklarohet pėr kėtė ēėshtje.

ECIKS / RTKLIVE
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail