Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kėrcėnimi nuk konfirmohet, “MAKOS” shpėrbėhet


Ditėn kur skadoi afati pėr pagesėn e hotelit “Grand” dhe “Iliria”, shpėrbėhet blerėsi i pėrkohshėm - “LTD Makos”. Nga ky subjekt kanė lindur “Makos - Grand” dhe “Makos - Iliria”, tė cilat janė regjistruar nė Zyrėn e regjistrimit tė bizneseve me lejen e kreut tė privatizimit nė AKM, Kirg Adams

YLLI KALOSHI

Askush nė policinė e UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė, dhe as nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit, nuk ka dhėnė ndonjė informatė se a janė tė vėrteta pohimet e konzorciumit “Makos”, blerėsit tė hotelit “Grand”, se tėrheqja e tyre nga privatizimi i kėsaj ndėrmarrjeje shoqėrore ėshtė bėrė pėr shkak tė kėrcėnimeve. Ekrem Tahiri, zėdhėnės i AKM, tha se janė organet e drejtėsisė ato qė do t’i vėrtetojnė thėniet e blerėsit. Nė SHPK, zėdhėnėsi Agron Borovci thotė shkurt sė policia ėshtė duke e hetuar rastin.

Por, burime tė “Lajmit” thonė se ekziston mundėsia e mosmarrėveshjeve nė mes themeluesve tė “LTD Makos”, e cila e fitoi tenderin pėr dy hotelet. Sipas dokumentacioneve tė siguruara nga gazeta , shihet se “LTD Makos” ka ndryshuar listėn e themeluesve tė saj mė 22 tė kėtij muaji. Pikėrisht kjo datė shėnon 20 ditė qė nga shpallja e fituesit dhe afatin e fundit pėr t’i paguar paratė pėr dy hotelet.

“LTD Makos” ėshtė regjistruar nė Zyrėn e Regjistrimit tė Bizneseve nė MTI, mė datėn 7 shkurt tė kėtij viti, ndėrsa themelues tė saj ishin: Nexhmi Rexha, Nail Reshidi, Gazmend Abrashi, Habib Jakupi, Jashar Fazliu, Taip Fikri dhe Hotel “Metropol” nga Ohri i Maqedonisė. Tė parėt nė kompani kanė futur kapital nga 816 euro, ndėrsa “Metropoli” - 5 mijė e 100 euro, kurse totali i kapitalit themelues tė kėsaj firme kapte shumėn 10 mijė euro.

Nė ndėrkohė ndryshon marrėveshja. Nga firma “LTD Makos” krijohen dy tė tjera: “Makos - Iliria” dhe “Makos - Grand”. Aplikimi pėr regjistrim ėshtė bėrė mė 17 mars, ndėrsa mė datė 22 ato evidentohen nė librat e Zyrės pėr Regjistrimin e Bizneseve. Subjekti i ri “Makos - Grand” ka kapital 2 mijė e 500 euro, ndėrsa themelues janė: Hoteli “Metropol”, Habib Jakupi, Nail Reshidi dhe Gazmend Abrashi, i cili caktohet personi i autorizuar. Me kapital tė njėjtė regjistrohet edhe “Makos - Iliria”, me themeluesit hotelin “Metropol”, Jashar Fazliun, Habib Jakupin, Gazmend Abrashin, Taip Fikriun , kurse personi i autorizuar ėshtė Nail Reshidi.

Bashkėthemeluesi i LTD Metropol, Nexhmi Rexha, nuk figuron te asnjėri prej kėtyre dy subjekteve. Ėshtė interesante fakti se kapitali i krijimit tė kėtyre dy subjekteve ėshtė pėrafėrsisht sa pjesėmarrja e Metropolit tė Ohrit nė subjektin pjesėmarrės nė tender, Makos LTD.

Asnjė nga kėta themelues nuk ka pasur qasje nė telefon tė premten.

Shefi i Zyrės sė Regjistrimit, Haxhi Rama, tha se regjistrimi ėshtė bėrė sipas procedurave dhe pas konsultimeve me AKM-nė. Ai nuk tregoi se cili zyrtar nė AKM ka lejuar regjistrimin e kėtyre subjekteve, tė cilat gjatė kohės sė zhvillimit tė procedurave tė tenderit tė AKM-sė fare nuk kanė ekzistuar. “Lajm” ka siguruar njė shkresė tė nėnshkruar nga drejtori i Departamentit tė Privatizimit, Kirg Adams, i cili e lejon kėtė regjistrim.

“AKM-ja mendon se nuk ka ndonjė pengesė nga “Makos LTD” qė tė krijohen kėto dy subjekte tė reja”, shkruan Adams.

Ai ka thėnė se AKM-ja do tė vazhdojė procesin e privatizimit tė “Grandit” dhe “Ilirisė” me subjektet e reja.

Zėdhėnėsi i AKM-sė, Ekrem Tahiri, tha se nuk ka njohuri pėr kėtė ripozicionim tė ofertuesit pėr dy hotelet e kryeqendrės. Ndėrkaq zėvendėsdrejtori Ahmet Shala tha shkurt se kjo ėshtė lejuar nga AKM-ja, pasi, sipas tij, nuk bie nė kundėrshtim me rregullat e privatizimit.

Pas kėtij ndryshimi tė themeluesve tė konzorciumit “Makos LTD” dhe krijimit tė dy subjekteve tė reja, ka ndodhur tėrheqja e “Makos – Grandit” nga tenderi, ndėrkaq ka mbetur ende nė lojė “Makos – Iliria”.

Nuk ėshtė hera e parė qė AKM-ja lejon ndryshimin e themeluesve tė konzorciumeve qė fitojnė tenderėt e privatizimit. Kjo ishte lejuar edhe me rastin e shitjes sė “Ferronikelit”.


Nuk ka para as pėr “Ilirinė”

Blerėsi i pėrkohshėm i hotelit Iliria, “Makos Iliria”, nuk e ka kryer pagesėn tė premten, nė ditėn e fundit tė afatit 20- ditėsh qė i ka caktuar AKM-ja. Zėdhėnėsi i AKM-sė, Ekrem Tahiri, tha se nuk ka ndonjė informatė se janė dhėnė paratė, por ai tha se AKM-ja do tė presė edhe 3 ditė.

“Nė rast se pagesa bėhet nga jashtė Kosovės, atėherė transferi merr kohė 2-3 ditė. Kėshtu qė ne po presim nėse ka ndodhur njė gjė e tillė”.

Ai tha se do tė kėrkohen dėshmi nėse ėshtė bėrė pagesa nė konton e AKM-sė mė datė 24.

Shabani: Shkelet rregullorja e AKM-sė

Kreu i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Bahri Shabani, dhe anėtar i Bordit tė AKM-sė, i pyetur pėr ndryshimin e konzorciumit “Makos LTD” dhe pėr vazhdimin e procesit tė privatizimit me subjektet e reja, tha: “Makos - Grand” dhe “Makos - Iliria”, tė cilat nuk kanė marrė pjesė nė tenderin, thotė se kjo ėshtė nė kundėrshtim me rregulloren e AKM-sė.

“Ēdo ndryshim i aksionarėve tė blerėsit tė shpallur me tender ėshtė i palejueshėm. Bordi nuk ka marrė vendim pėr kėtė, ndėrsa ndryshime mund tė bėjė vetėm ai dhe askush tjetėr”, tha Shabani.

Ai tha se nuk ėshtė hera e parė qė AKM-ja bėnė tolerime tė tilla.


Marrė nga Gazeta Lajm 24 mars 2006

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail