Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U prezantua Strategjia e Zhvillimit tė Sektorit Privat


Promovimi i Agjencisė pėr promovimin e investimeve nė Kosovė u bė nė njė konferencė tė mbajtur nė Prishtinė, nė tė cilėn u prezantua Strategjia e Zhvillimit tė Sektorit Privat, e cila ėshtė vlerėsuar pozitivisht nga ministri Bujar Dugolli si dhe pėrkrahėsit e saj nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim, USAID-i si dhe Banka Botėrore.

Prishtinė, 13 shtator 2005 - "Krijimi i Agjencisė pėr Promovimin e Investimeve nė Kosovė ishte njė nga rekomandimet kyēe tė strategjisė pėr zhvillimin e sektorit privat. Me kėtė agjenci, synohet ngjallja dhe rimėkėmbja e ekonomisė kosovare, me rritje tė investimeve tė huaja dhe njėkohėsisht shtimin e eksportit" tha me rastin e shefi ekzekutiv i kėsaj agjencie, Ejup Fejza."Tani investitorėt e huaj e kanė vendin ku do t’i adresojnė ēėshtjet me interes pėr ta, duke filluar nga taksat, rryma elektrike, procedurat doganore, regjistrimi dhe licencimi i bizneseve", tha Fejza. Strategjia e zhvillimit tė sektorit privat nė Kosovė realizohet me pėrkrahjen e Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim me rreth 2 milionė euro, pastaj tė USAID-it, Bankės Botėrore etj. Ministri Bujar Dugolli duke iu falėnderuar kėtyre donatorėve, u shpreh se strategjia ėshtė nė interes jo vetėm tė biznesit por edhe tė popullit tė Kosovės. “Qasja e koordinuar si njė rast unik pėr Kosovėn ka mbėshtetjen e plotė tė donatorėve kryesorė. Kjo strategji ėshtė e orientuar nė mėnyrė tė fuqishme drejt inkurajimit tė eksportit dhe investimeve tė huaja tė drejtpėrdrejta dhe ministria tashmė ka krijuar agjencinė pėr promovimin e investimeve dhe si rezultat, donatorėt tashmė janė zotuar se do ta mbėshtesin agjencinė”, tha ministri Dugolli. Rekomandimet tjera tė strategjisė pėr zhvillimin e sektorit privat, janė edhe krijimi i zonės sė tregtisė sė lirė dhe inkubatorėt, puna intensive me njė rreth tė ngushtė tė kompanive me kapacitet dhe ambicie, pėrmirėsimi i mundėsive financiare pėr bizneset e sektorit privat etj.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail