Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Komisioni pėr Bujqėsi shqyrton mbjelljet vjeshtore


Prishtinė, 2 dhjetor 2003 - Komisioni pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, nė mbledhjen e drejtuar nga Tomė Hajdaraj, kryetar i komisionit, ka shqyrtuar rezultatin e mbjelljeve tė sivjetme vjeshtore dhe gjendjen e tė mbjellave.

Ėshtė konstatuar se brenda afatit optimal dhe mė pas janė mbjellė rreth 85 mijė hektarė grurė dhe drithėra tė tjeta tė bardha, nga 70 mijė hektarė sa ishin planifikuar dhe se gjendja e tė mbjellave rezulton shumė e mirė. Nė mbledhje ėshtė theksuar fakti qė sipėrfaqe relativisht tė mėdha janė mbjellė me farėra tė cilėsisė sė dyshimtė qė do tė reflektohet negativisht nė rendimentin e tė korrave.

Komisioni ka krijuar grupet punuese tė cilat do t'i vizitojnė komunat dhe me kryetarėt e asambleve komunale, ata tė ekzekutuvit dhe me drejtorėt e drejtorive tė bujqėsisė, do tė vlertėsojnė gjendjen nė lėmin e agrarit nėpėr komunat e Kosovės.

Anėtarėt e komisonit janė informuar se katėr komuna: Leposaviqi, Zubin Potoku, Zveēani dhe Shtėrpca nuk i kanė dorėzuar fare Ministrisė sė Bujqėsisė, as Komisionit parlamentar, raportet pėr realizimin e tė mbjellave nė kėto komuna, thuhet nė njė njoftim nga kjo mbledhje.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail