Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

FMN jep vėrejtje pėr shpenzimet buxhetore


Prishtinė, 11 prill 2007 - Zyra e Fondit Monetar Ndėrkombėtar (FMN) nė Prishtinė ua ka tėrhequr vėrejtjen institucioneve qeverisėse nė Kosovė se nėse do tė vazhdohet me politika tė ngjashme si deri tani tė shpenzimeve tė mjeteve buxhetore, nuk do tė ketė rritje ekonomike tė vendit. Shefi i zyrės sė FMN nė Kosovė, Edgardo Ruggiero, ka deklaruar se shfrytėzimi i njė pjese tė konsiderueshme tė mjeteve buxhetore pėr shpenzime pėr mallra dhe shėrbime, duke pėrfshirė edhe transferet sociale, nuk sjell kurrfarė zhvillimi ekonomik. "Praktikisht ata do tė vazhdojnė implementimin e politikave buxhetore, por e rėndėsishme ėshtė se ēka do tė ndodhė me ekonominė e Kosovės. Nėse ngrihen pagat dhe nuk zvogėlohet numri i tė punėsuarve, nėse nuk pėrmirėsohen shpenzimet nė transfere sociale, pjesa mė e madhe e mjeteve do tė kalojė nė ato qė ne e quajmė shpenzime tė ripėrtėritjes, pra qė nuk ndikojnė nė zhvillimin ekonomik dhe kjo nuk ėshtė mėnyrė e mirė pėr ta shpenzuar buxhetin dhe parat publike, ku edhe pėr momentin njė pjesė e madhe shkon nė kėto dy sektorė, pra nė shėrbime dhe mallra", tha Ruggiero. Ai ka deklaruar se rekomandimet e FMN-sė janė rezultat i procesit tė negocimit me qeverinė. "Atė ēka dėgjoni ėshtė vetėm maja e ajsbergut. Por, ka me shumė sesa ato qė ne diskutojmė. Ajo ēka ne brengosemi ėshtė se ēka do tė ndodhė me ekonominė. Qėllimi i rekomandimeve tona ėshtė qė tė pėrmirėsohet aftėsia konkurruese e ekonomisė sė Kosovės", tha Ruggiero.

ECIKS / Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail