Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kundėrthėnje rreth ndėrprerjes sė procesit tė privatizimit


PRISHTINĖ, 10 TETOR 2003 - Pėrkundėr mohimeve kategorike tė UNMIK-ut dhe pėrfaqėsuesve tė tjerė ndėrkombėtarė se procesi i privatizimit nė Kosovė nuk ėshtė ndalur me kėrkesė tė Serbisė, megjithatė Beogradi ka gisht nė kėtė ndalesė. Sipas njė deklarate tė ministrit serb tė financave Bozhidar Gjeliq, Beogradi disa herė i ka paralajmėruar zyrtarėt e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe tė Bankės Botėrore se Serbia rregullisht i paguan anuitetet e borxhit tė jashtėm tė Kosovės, i cili ėshtė 1,6 miliardė dollarė dhe se, gjoja, Serbia vetėm gjatė dy viteve tė kaluara nė emėr tė kamatave nė borxhet e ndėrmarrjeve tė Kosovės, ka paguar 47 milionė dollarė.

Edhe ministri i ekonomisė Aleksandar Vlahoviq thotė se ndėrmarrjet e Kosovės mund tė privatizohen vetėm nėse nė ēmim llogariten edhe borxhet e tyre.

Mirėpo, zėdhėnėsja e BE-sė Monik dė Grot thotė se faza e tretė e privatizimit ėshtė anuluar pėr shkak se administrata e UNMIK-it po bėn disa qartėsime ligjore qė janė nė vazhdim e sipėr. Ajo hodhi poshtė mundėsinė qė procesi i privatizimit tė jetė ndėrprerė me kėrkesė tė Serbisė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail