Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Buxheti 2008 do tė mbėshtesė zhvillimin e Kosovės


Prishtinė, 25 July 2007 (ECIKS) - Ministria e Ekonomisė dhe Financave (MEF) ka filluar dėgjimet buxhetore pėr organizatat buxhetore tė nivelit qendror nė pėrgatitje tė buxhetit tė Kosovės pėr vitin 2008. Dėgjimet do tė mbahen deri mė 16 Gusht 2007. Zhvillimi i Buxhetit tė vitit 2008 do tė jetė kryesisht sfidues, prandaj do tė kėrkohet bashkėpunim tė ngushtė me tė gjitha agjencitė qeveritare. Dėgjimet do t'u japin mundėsi organizatave buxhetore qė tė shpjegojnė kėrkesat e tyre dhe t'u pėrgjigjen pyetjeve duke u bazuar nė kėrkesėn e parė buxhetore pėr financim tė programeve dhe projekteve tė dorėzuar para dėgjimeve. Mė shumė se 100 pėrfaqėsues nga afėr 40 organizata buxhetore pritet tė mblidhen nė MEF gjatė kohės sė lejuar pėr dėgjime.

Ky ėshtė viti i katėrt qė MEF mban dėgjimet me organizatat buxhetore. Zhvillimi i Buxhetit tė vitit 2008 udhėhiqet nga prioritetet e Qeverisė pėr shpenzimet publike. Qėllimi mė kryesor i Qeverisė ėshtė tė krijojė kushte qė shpijnė nė rritjen e shpejtė dhe tė qėndrueshme ekonomike nė dobi tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės.

Nė qershor, Kėshilli Ekonomik dhe Fiskal aprovoi njė kufi tė pėrgjithshėm tė Buxhetit tė vitit 2008 prej 852 milionė euro. Ky kufi fillestar i shpenzimeve paraqet mė shumė se 100 milionė euro rritje krahasuar me Buxhetin e vitit 2007.

ECIKS/QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail