Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kryeministri Rexhepi pret Kryeadministratorin Petersen


Prishtinė, 17 gusht 2004 - Kryeministri i Qeverisė sė Kosovės, Bajram Rexhepi priti dje nė njė takim tė vecantė shefin e ri tė misionit tė OKB-sė nė Kosovė, Soren Jesen Petersen.

Pas kėtij takimi kryeministri Rexhepi dhe kryeadministratori Petersen janė pronocuar pėr media.

Kryeministri Bajram Rexhepi: Sot kishim kėnaqėsinė ta takonim kryeadministratorin e ri tė Kosovės, z. Soren Petersen, me tė cilin kemi pasė kontakte edhe mė parė nė funkcione tė ndryshme. Pra, ne njihemi relativishtė mirė.
Me z. Petersen diskutuam shumė ēėshtje prioritare tė Kosovės nė kėtė moment. Njėra prej tyre ėshtė qė nė tetor tė kemi zgjedhje tė lira e demokratike. Nė kėtė kuadėr, diskutuam pėr mundėsinė se si tė inkurajojmė edhe komunitetin serb qė tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe kjo e ka vlerėn e vet.
Veē tė tjerash, biseduam pėr sfidat dhe pėr cėshtjet ekonomike, respektivisht pėr nevojėn e krijimit tė vendeve tė punės. Gjatė javės sė ardhshme do tė dalim me disa projekte konkrete pėr punėsim, janė edhe disa projekte qė jemi duke punuar sė bashku me UNDP-nė.
Gjithashtu, biseduam edhe pėr transferin e kompetencave se si do tė shkoj dhe si do tė vazhdoj me standardet pėr Kosovėn dhe si do ta rrisim funkcionalitetin e strukturave tė UNMIK-ut edhe tė institucioneve tė Kosovės. Do tė ndėrtojmė njė bashkėpunim shumė mė tė mirė se gjer mė tani, nė mėnyrė qė t’ i kthehet kredibiliteti edhe i UNMIK-ut dhe i institucioneve Kosovare nė sytė e qytetarėve tė Kosovės.
Unė shpresoj, duke njohur personalitetin e zotit Petersen, se nuk do tė mungoi angazhimi i tij dhe as i imi qė tė bėjmė njė pėrparim evident qė kėto sfida qė gjenden para nesh t’i tejkalojmė nė mėnyrė mė tė mirė. Shpresoj se do tė kemi njė bashkėpunim shumė tė ngushtė. Edhe njė herė i deshiroj mirėseardhje nė Kosovė.

Kryeadministratori Soren Jesen Petersen: Me Kryeministrin biseduam pėr tema dhe pėr ēėshtje prioritare, pėr tė tė cilat deshiroj tė punojė nė partneritet tė ngushtė me Kryeministrin dhe Institucionet e Kosovės.
Siē e dini, unė kam patur kėnaqėsi dhe privilegj qė tė takoj z. Rexhepi nė funksionet tona tė mėparshme. Nga biseda jonė u bė e qartė se unė dhe Kryeministri i Kosovės mendojmė qė tė injektojmė njė ndienjė tė re tė energjisė sė domosdoshmerisė dhe urgjencės nė rrugėn tonė drejtė ecjes pėrpara nė kėtė agjendė qė qėndron para nesh. Zgjedhjet e ardhshme janė test tjetėr pėr institucionet e Kosovės. Nė tė kaluarėn ato janė organizuar me sukses. Me kėto zgjedhje po afrohet edhe periudha e vlerėsimit tė diskutimit pėr statusin e Kosovės. Kėto do tė tregojnė autoritetin dhe gatishmėrinė e institucioneve kosovare para bashkėsisė ndėrkombėtare, lidhur me atė se si do tė organizohen zgjedhjet parlamentare. Pajtohem plotėsishtė me Kryeministrin se ėshtė jashtėzakonishtė me rėndėsi qė tė gjitha komunitetet tė marrin pjesė nė njė proces kaq tė rėndėsishėm demokratik siē janė zgjedhjet e tetorit.
Para zgjedhjeve do tė preken ēėshtje qė janė shumė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės. Bėhet fjalė pėr ekonomin, sigurinė, mbrojtjen e pakicave.
Po kėshtu, diskutuam ēėshtje tjera prioritare, pėrshpejtimin e procesit tė pėrmbushjes sė standardeve. Standardet janė tė atilla qė secila pjesė e Evropės duhet t’i pėrmbushė. Me tė ecur drejtė normalizimit, stabilizimit dhe integrimit evropian tė rajonit standardet poashtu duhet tė shihen edhe nė kėtė kontekst.
Unė e falenderoj shumė interesimin e veēantė tė Kryeministrit qė tė kemi njė Kosovė tė sigurtė, ku tė gjithė do tė kenė mundėsinė qė tė ecin pėrpara drejtė pėrmbushjes sė aspiratave ekonomike e kėshtu me radhė. Edhe njė herė, pres qė tė bashkėpunojmė nga afėr. Atė qė po e potencoi disa herė sot ėshtė njė partneritet shumė i ngushtė me Kryeministrtin dhe institucionet e Kosovės. Unė kam kompetencat dhe autoritetin, disa sipas Rezolutės 1244 do t’i mbajė edhe mė tutje, mirėpo tė tjerat do tė mundohem t’i bartė me njė transparencė tė plotė. Do tė diskutojmė bashkėrishtė problemet dhe zgjidhjet dhe kėtė do t’i bejmė mbi bazėn e respektit tė dyanshėm dhe tė ndėrsjell.
Jam shumė i kėnaqur me kėtė takim tė parė dhe mezi pres tė kemė raste tjera tė takohemi pėrseri. E falemnderoi Kryeministrin pėr kėtė mirėseardhje kaq tė ngrohtė.

ECIKS / Zyra pėr Informim Publik e Kryeministrit
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail