Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritja e tė hyrave buxhetore varet nga niveli i zhvillimit ekonomik


Prishtinė, 24 mars 2005 - Treguesit makroekonomik sugjerojnė domosdoshmėrinė e vazhdimit tė reformave nė domenin e nxitjes sė prodhimit vendor, liberalizimit tė mėtejmė tė ekonomisė dhe integrimit rajonal. Me kėtė do tė sigurohet vazhdimi i ndėrtimit tė sistemit ekonomik nė pėrgjithėsi, u tha nė njė konferencė tė organizuar nga Ministria e Ekonomisė e Financave.

Udhėheqėsi i Departamentit Makroekonomik tė Ministrisė sė Financave, Naim Blakqori, theksoi se edhe pėrkundėr progresit evident nė implementim e reformave, ka ende probleme. Brengosėse pėr Departamentin ėshtė struktura e pavolitshme afatizuese e depozitėve e cila nuk siguron investime afatgjate pėr sektorin prodhimit, niveli ende i lartė i kursimeve qė mbahen jashtė vendit si dhe niveli shumė i lartė i kamatave nė kredi. Ndryshe, tė hyrat buxhetore nė vitin 2004 kanė arritur nivel tė stabilizimit dhe rritja e tyre do tė varet nga niveli i rritjes ekonomike tė vendit, u tha vec tjerash nė kėtė konferencė.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail