Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Serbet protestojnė, KEK-u kėrkon borxhin


Prishtinė, 27 dhjetor -Banoret serb ne disa fshatra te Kosoves, kane paralajmeruar sot nje proteste kunder KEK-ut, per nderprerjen e energjise. Serbet e Kosoves i kane borxh KEK-ut 6O milione euro dhe nuk kane paguar detyrimet per energjine e shpenzuar elektrike qe nga viti 1999. Per kete arsye menaxhmenti irlandez i KEK-ut i ka nderprere energjine tri fshatrave te komunes se Prishtines te banuar me serbe. Nderkohe Zyra nacionale e Presidentit te Serbise ka kerkuar nga drejtori i Koorportes Energjetike te Kosoves, Xhon Eshli qe menjehere t'u lejoje furnizimin me energji elektrike banoreve serbe te tre fshatrave te Prishtines. Ai thote se tashme ka siguruar tge hollat per larjen e borxhit te tyre. Drejtori i Zyres nacionale, Dragan Gjillas ka njoftuar me nje leter z. Eshli se ne dy ditet e ardhshme zyra do te paguaje borxhin prej 16 mije euro, qe banoret serbe te tri fshatarave i kishin KEK-ut. Zyrtaret dhe mediat e Beogradit kane nisur nje fushate te eger kunder KEK-ut duke e akuzuar ate se po i nderpret energjine vetem fshatrave serbe. Por drejtori i KEK-ut Xhon Eshli i ka hedhur poshte keto akuza.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė Vjenė



Analizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?



Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail