Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Daci: Ngecje nė zhvillimin ekonomik


Prishtinė, 09 prill 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti dje zotin Fernando Xhentilini, pėrfaqėsues special pėr Kosovėn i pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme e Siguri, Havier Solanės. Gjatė takimit me pėrfaqėsuesin special tė Bashkimit Evropian pėr Kosovė, Fernando Xhentilini, kryeparlamentari Nexhat Daci ka thėnė se tri vitet e para tė pasluftės, me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare, nė Kosovė janė arritur rezultate tė lakmueshme nė sanimin e pasojave tė luftės, ndėrsa prej mė shumė se njė viti vihen re ngecje, sidomos nė zhvillimin ekonomik dhe nė planin social. Ai ka thėnė se rreth gjysma e popullsisė sė Kosovės, e cila ėshtė nėn moshėn 25 vjeēare ėshtė e papunė, prandaj nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptohen arsyet qė kanė shkaktuar pakėnaqėsitė e qytetarėve, tė cilat shpėrthyen nė protestat e dhunshme tė 17 marsit. Zoti Daci ka theksuar se nė tė gjitha takimet e tij me zyrtarė ndėrkombėtarė ka tėrhequr vėrejtjen pėr pasojat e ngecjes sė zhvillimit ekonomik dhe tė pezullimit tė procesit tė privatizimit, dhe ka shtuar se vėrejtjet e tij kanė hasur nė vesh tė shurdhėr. Pėrfaqėsuesi i posaēėm i Bashkimit Evropian, Fernando Xhentilini, ėshtė pajtuar se ekonomia e prapambetur, mungesa e investimeve dhe papunėsia janė faktorė shqetėsues nė Kosovė, por ka shtuar se nuk mund tė thuhet se bashkėsia ndėrkombėtare ka bėrė pak nė Kosovė. Ai ka kėrkuar qė institucionet e Kosovės tė bėjnė pėrpjekje maksimale pėr evitimin e pasojave tė protestave dhe pėr rikthimin e besimit tė faktorėve ndėrkombėtarė nė synimet demokratike tė institucioneve tė Kosovės. Tė dy bashkėbiseduesit janė pajtuar se inspiruesit dhe ekzekutuesit e dhunės si dhe keqbėrėsit tjerė duhet tė nxirren para drejtėsisė. Kryeparlamentari Daci ka thėnė se tė gjithė qytetarėt e Kosovės do tė jenė tė barabartė para drejtėsisė dhe ka shtuar se qytetarėt serbė tė Kosovės do tė duhej tė angazhoheshin sinqerisht pėr prosperitetin e Kosovės dhe pėr interesat e njėmendėta tė tyre dhe jo tė vazhdojnė tė instrumentalizohen nga Beogradi.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail