Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKM fton biznesmenėt tė marrin pjesė nė privatizim


Prishtinė, 1 shtator 2004 - Drejtuesit e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit ftuan sot tė gjithė tė interesuarit qė tė konkurrojnė nė valėn e tretė tė privatizimit, e cila pėrfshinė 19 ndėrmarrje shoqėrore. Nė njė takim me rreth 150 afaristė dhe biznesmenė nė Prishtinė, drejtuesit e AKM-sė thanė se data e parakualifikimit tė ofertave ėshtė 8 shtatori, ndėrsa shpallja e ofertave fituese do tė bėhet me 15 shtator.

Zv.drejtori i AKM-sė Ahmet Shala, shfaqi shpresėn se besimi i investitorėve vendorė dhe ndėrkombėtarė do tė kthehet, ndėrsa AKM-ja do tė punojė me ritėm mė tė shpejtė dhe pėr ēdo muaj tė pėrgatisė ndėrmarrje tė reja pėr privatizim. Nė kėtė raund do tė privatizohen 19 ndėrmarrje shoqėrore, tri nga tė cilat do tė privatizohen pėrmes spin-offit special, ēka nėnkupton se AKM-ja mundet tė caktojė shkallėn e punėsimit, angazhimet e investitorėve dhe vazhdimin e veprimtarisė sė njėjtė. Nė fazat e ardhshme AKM-ja do tė ofrojė pėr shitje edhe gjigantėt si Ferronikeli, birrarinė e Pejės, Sharr-cimentoren, minierat e Trepēės, hotelin Grand, ndėrsa nė listėn e ndėrmarrjeve qė do tė privatizohen deri nė qershor tė vitit tė ardhshėm janė rreth 500 ndėrmarrje tjera.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail