Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

“Kosova Airlines” fluturon me 28 tetor


PRISHTINĖ - Pas shumė zvarritjeve qė arsyetoheshin me pamundėsinė e nėnshkrimit tė kontratės, fluturimi i parė i “Kosova Airlines” i paraparė pėr 15 qershor, pritet tė bėhet nė fund tė tetorit tė kėtij viti. Kėtė lajm e kanė konfirmuar zyrtarėt e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, tė Ministrisė sė Transporteve dhe Telekomunikacionit si dhe aksionari i kompanisė fituese tė tenderit “Hamburg International”, z. Remzi Ejupi.

Pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Transporteve deklaruan pas takimit tė pėrbashkėt tė sė mėrkurės, se kompanisė “Hamburg International” nuk do t’i pėrcaktohet ndonjė datė e veēantė pėr fillimin e fluturimeve, por asaj do t’i ofrohen kushtet qė kjo tė bėhet sa mė parė. Nė ndėrkohė Shtylla e Katėrt i ka dorėzuar fituesit tė tenderit kontratėn pėr vlerėsim dhe nėse nuk do tė ketė vėrejtje tė mėdha, pritet qė ajo tė nėnshkruhet nė fillim tė shtatorit.

Aeroplani i parė i “Kosova Airlines” pritet tė fluturojė me fillimin e sezonės dimėrore, me datėn 28 tetor. Fluturimi i parė do tė bėhet pėr nė Zvicėr, ndėrsa linjat tjera do tė vendosen gradualisht. Pronari i “Eurokohės” dhe njėherėsh njėri ndėr aksionarėt kryesor tė “Kosova Airlines” ka paralajmėruar mundėsinė qė nė bashkėpunim me Aeroportin e Tiranės sė shpejti tė vendosen edhe linjat pėrtej Atlantikut, pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Me fillimin e fluturimeve tė kompanisė sė parė kosovare “Kosova Airlines” pritet qė ēmimet e transportit tė udhėtarėve dhe tė mallrave pėrmes ajrit tė zvogėlohen dukshėm nė krahasim me nivelin aktual.

ECIKS (K. D.)
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail