Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shkalla e papunėsisė, problem kryesor


Prishtinė, 30 dhjetor 2003 - "Shkalla e papunėsisė nė Kosovė paraqet problemin kryesor shoqėror dhe ekonomik. Njėkohėsisht papunėsia e madhe shkakton edhe depresion te qytetarėt, sepse ajo si e tillė krijon edhe probleme sociale". Kėshtu u shpreh dje drejtori i Qendrės Rajonale pėr Punėsim nė Prishtinė, Zylkifli Obertinca. Sipas tij nė Qendrėn Rajonale pėr Punėsim deri mė tani janė rregjistruar 59.910 veta, prej tė cilėve 27.927 janė femra. Duke folur pėr numrin e punėkėrkuesve, tė cilėt kanė arritur qė tė punėsohen nga Qendra Rajonale pėr Punėsim, Obertinca tha se deri nė nėntor numri i tyre ka arritur nė 1.660. Sipas tij njė faktor i rėndėsishėm qė do tė mund tė ndikonte nė zbutjen e numrit tė papunė do tė ishte edhe privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore dhe krijimi i ndėrmarrjeve tė reja. Ndėrkaq ministri i Mirėqenies Sociale, Ahmet Isufi, thekson se duke pasur parasysh pozitėn e tanishme nė tė cilėn gjendet sot Kosova me diku rreth 70 pėr qind tė papunė, ku shumica prej tyre janė tė rinj, ministria tė cilėn ai ėshtė duke e udhėhequr po pėrpiqet tė ndėrtojė njė shoqėri, nė tė cilėn nuk do ketė vend pėr dhunė, drogė, prostitucion.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail