Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

CEFTA hyn nė fuqi


Prishtinė, 27 korrik 2007 – Prej dje, mė 26 korrik, ka hyrė nė fuqi marrėveshja rajonale pėr tregti tė lirė - CEFTA. Ministri pėr Tregti edhe Industri, Bujar Dugolli, ka shkruar njė letėr me rastin e aplikimit tė CEFTA-s. Sipas tij, kjo ėshtė njė ditė e rėndėsishme pėr Kosovėn dhe tė gjitha vendet e rajonit tė Ballkanit. “Pas mė se njė viti negociatash, qė pasoi njė periudhė tė konsiderueshme bashkėpunimi ekonomik dypalėsh midis tė gjitha vendeve tė rajonit, qė sot ato janė pjesė e pėrbashkėt e njė tregu tė hapur e tė unifikuar qė mundėsohet nga hyrja nė fuqi e marrėveshjes sė tregtisė sė lirė rajonale CEFTA”, shkruan ministri. Sipas tij, funksionimi i CEFTAs, ashtu siē ėshtė pėrmendur dhe mė parė, pritet t’i japė njė shtysė tė rėndėsishme thellimit dhe zgjerimit tė tregtisė mes vendeve tė rajonit, “tė krijojė hapėsira mė tė gjera pėr tėrheqjen e investimeve tė huaja rajonale, si dhe tė ndikojė nė rritjen e mirėqenies sė prodhuesve dhe konsumatorėve”. Ai ka shtuar se pėrfitimet e Kosovės nga funksionimi i marrėveshjes janė tė drejtpėrdrejta. “Pėr herė tė parė, qė sot Kosova gėzon tė drejta ndėrkombėtare tė barabarta me shtetet e tjera pjesėmarrėse nė marrėveshje pėr trajtimin e problemeve nė tregti qė prodhuesit dhe eksportuesit e Kosovės hasin nė shitjen e produkteve tė tyre nė vendet e rajonit, tė cilat sot marrin mbi gjysmėn e eksporteve tė Kosovės”, ka shkruar ministri Dugolli.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail