Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ekspertėt parashikojnė thellimin e krizės ekonomike nė Kosovė


PRISHTINĖ, 03 Janar 2004 - Njė ndėr problemet mė tė vėshtira me tė cilat Kosova u ballafaqua edhe nė vitin qė po e lėmė pas ėshtė papunėsia e madhe e popullatės kosovare, nė veēanti e rinisė. Statistikat dėshmojnė pėr faktin se Kosova , me vetėm 47.000 tė punėsuar, apo me njė tė punėsuar nė ēdo tė katėrtin banorė dhe atė nė njė paraekonomi shėrbyese dhe me njė nismė tė ekonomisė familijare apo, siē quhet, ekonomi e vogėl, ėshtė vendi me shkallėn mė tė lartė tė papunėsisė nė Evropė.

Aktualisht nė Kosovė konsiderohet se afro 60 – 70 pėr qind e banorėve tė aftė pėr punė janė tė papunėsuar, e disa madje thonė se kjo shkallė e tanishme e tė papunėve ėshtė edhe mė e lartė. Rezultatet e hulumtimeve mė tė reja nė fushėn e papunėsisė tė realizuara nga institucionet ndėrkombėtare nė bashkėpunim me Entin e Statistikave tė Kosovės, dėshmojnmė pėr shifra flagrante tė tė papunėve nė Kosovė. Sipas tyre rezulton se shkalla e papunėsisė nė Kosovė arrin madje shifren prej 57 pėr qind. Kosova pra, nė mėnyrė tė padiskutueshme ėshtė vendi mė shkallėn mė tė lartė tė papunėsisė nė Evropė. Mirėpo, analistėt dhe hulumtuesit e kėsaj lėmie ekonomike e sociale, shprehin brengen e tyre se kėto trende tė pavolitshme vėshtirė se do tė ndalen. Nė fakt, as Qeveria por as Kuvendi i Kosovės nuk kanė ndonjė plan, ndonjė strategji afatshkurtė pėr tė dalė nga kjo situatė tejet e pavolitshme.

Sipas njė hulumtimi tė realizuar nga Instituti “Riinvest” me seli nė Prishtinė, del se nė Kosovė aktualisht konsiderohet se nga numri i pėrgjithshėm i banorėve, tė aftė pėr punė janė 59 pėr qind. Nisur nga kėto trende, jashtėzakonisht tė pavolitshme pėr ekononimė e Kosovės, mund tė vlerėsohet se ndėr problemet mė tė rėnda me tė cilat do tė ballafaqohen Parlamenti dhe Qeveria kosovare ėshtė pikėrisht ai se si do tė sigurohet mbijetesa sociale e popullatės. Pra, pyetja e vėshtirė mbetet, si dhe prej nga do tė ndahen mjetet, pėr 105 mijė pensionistė, invalidėt e luftės, fėmijėt bonjakė, familjet e dėshmorėve, pėrkatėsisht si do tė mbahen ato familje tė cilat nė vitin vijues ende nuk do tė kenė mundėsi tė kenė dikė i cili do tė realizojė tė ardhura nga puna e vetė.

ECIKS / Deutsche Welle
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail