Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Autostrada varet nga ligji pėr shpronėsime


Prishtinė, 9 janar — "Fillimi i ndėrtimit tė autostradės Merdar-Morin, pėrveē mungesės se mjeteve, nė masė tė madhe varet edhe nga shpejtėsia e miratimit tė Ligjit pėr shpronėsimin dhe kompensimi e pronarėve tė tokave, nėpėr tė cilat do tė kalojė kjo rrugė," tha ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Qemajl Ahmeti.

Ai para kryeministrit Ēeku tha se pėrveē mungesės se mjeteve financiare pėr vėnien nė jetė tė kėtij projekti, tė gjitha punėt pėrgatitore rreth ndėrtimit tė autostradės Merdar-Morin kanė pėrfunduar. Por, kryeministri Ēeku tha se nė kėtė projekt janė kryer shumė punė, mirėpo, sipas tij, kanė mbetur edhe disa gjera pa pėrfunduar, siē ėshtė shpallja e brezit tė autostradės si zonė e interesit nacional dhe shpronėsimi dhe kompensimi i pronarėve tė tokave nga do tė kalojė autostrada. Lidhur me kėtė problematikė, ministri Ahmeti tha se Kuvendi i Kosovės sė shpejti do tė miratojė Ligjin pėr shpronėsimet, nga tė cilat do tė pėrcaktohet categoria e rrugėve dhe do tė pėrcaktohet vlera.

Ahmeti tha se Ministria tė cilėn ai e drejton, ėshtė duke i bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme qė procesi i shpronėsimit dhe kompensimit tė pėrfundojė me sukses. Njė nga investitorėt e projektit mė tė madh rrugor tė Kosovės mund tė jetė edhe Posta dhe Telekomunikacioni i Kosovės (PTK), e cila ėshtė interesuar tė investojė njė pjesė tė ekstraprofitit tė saj. Ministri Ahmeti tha se nė kuadėr tė projektit tė ashtuquajtur privat-publik, njė gjė e tillė i ofrohet edhe PTK-sė. Sa u pėrket projekteve tė kėtij viti, ministri Ahmeti tha se gjatė vitit 2007 pritet tė ndėrtohen 24 kilometra rrugė magjistrale, 124 kilometra rrugė regjionale si dhe nė bashkėpunim me kuvendet komunale do tė ndėrtohen rreth 150 kilometra rrugė lokale.

Kryeministri Agim Ēeku tha se kėtė vit, buxheti i MTPT-sė ėshtė rritur dhe se, sipas tij, nga shuma e pėrgjithshme e buxhetit tė kėsaj ministrie, 24 milionė euro do tė investohen nė projekte kapitale. Kryeministri Ēeku kėrkoi nga ministri Ahmeti qė tė punojnė shumė nė mėnyrė qė tė pėrfundojnė mė sukses shpalljen e tenderit pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile, projekt ky qė pritet tė pėrfundojė gjatė muajit mars tė kėtij viti.

ECIKS / EXPRESS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail