Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Stacion Hidrometeorologjik pėr Rrafshin e Dukagjinit


Gjakovė, 11 qershor 2004 - Nė vjeshtė pritet qė tė fillojė nga puna Stacioni Hidrometeorologjik, i pari i kėtij lloji nė Dukagjin, i cili parashihet tė jetė i ndėrtuar sipas normave bashkėkohore. “Janė siguruar fondet nga Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapėsinor qė pėr Rrafshin e Dukagjinit tė fillojė ndėrtimi i Stacionit Hidrometeorologjik i cili do tė ishte mjaft i vlefshėm pėr zhvillimin e bujqėsisė nė rajon, pėr faktin se aty do tė jepen tė dhėna tė sakta meteorologjike nė bazė tė tė cilave fermerėt do tė jenė nė gjendje tė planifikojnė punėt sezonale nė bujqėsi”, tha Ndue Muēaj, drejtor pėr Agrokulturė nė Gjakovė.

Sipas tij, shuma e projektit vlerėsohet mbi 40 mijė euro. Nė kuadėr tė Stacionit Hidrometeorologjik do tė funksionojė edhe laboratori ku do tė bėhen analizat kimiko-biologjike tė ujit, nė tė cilin do tė bėhet matja e parametrave biologjikė dhe kimikė tė ujit tė hidrosistemit tė Radoniqit, nga i cili furnizohen me ujė tė pijshėm Gjakova, Rahoveci dhe Malisheva.

Pėrveē kėsaj, nė lumenjtė Ereniku dhe Krena do tė vendosen ujėmatėsit kontrollues tė cilėsisė sė ujit. Vendndodhja e kėtij stacioni i cili ka nisur tė ndėrtohet gjatė muajit tė kaluar ėshtė nė afėrsi tė Bodrumit tė Verės nė fshatin Qerim, vend nė tė cilin KK i Gjakovės ka ndarė 1 hektar tokė enkas pėr kėtė qėllim.

”Ky ėshtė njė terren mjaft i pėrshtatshėm vrojtues pėr lėvizjet e pėrgjithshme tė ajrit pėr mbarė territorin e komunės sonė dhe pėrreth. Deri tani janė kryer nė tėrėsi themelet e ndėrtesės, ndėrsa pėrfundimi i punimeve ndėrtimore dhe pajisja me mjete bashkėkohore tė punės pritet tė bėhet deri nė fund tė kėtij viti”, - tha Muēaj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail