Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEK: Kosova nė kolaps financiar


Prishtinė, 7 dhjetor 2004 - Kosovarėt nuk mund tė disponojnė 663 milionė euro pėr shkak tė pasigurisė sė bankave komerciale tė Kosovės, mosekzistimit tė legjislacionit adekuat dhe joseriozitetin e bizneseve nė afarizėm me banka dhe partnerė tė ndryshėm. Andaj, pėr shkak tė menaxhimit tė dobėt tė parave publike, Kosova gjendet nė kolaps tė vėrtetė ekonomik e financiar, u tha nė mbledhjen e sotme tė Shoqatės sė Bankave dhe tė Sigurimeve, tė Odės Ekonomike tė Kosovės.

Nga 663 milionė euro, shumė kjo e parave publike qė nuk janė nė qarkullim funksional, nė banka tė huaja tashti janė tė deponuar 263 milionė euro tė Kosovės, me kamata tejet tė ulėta; prej tyre 76 milionė euro janė tė Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės, 40 milionė janė mjete nga privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore, ndėrsa 400 milionė euro janė mjete tė zotuara tė Buxhetit tė Kosovės nė Autoritetin Bankar dhe tė Pagesave. Nėnkryetarja e Odės Ekonomike, Zineta Daci tha se Kosovės i nevojitet patjetėr njė Bankė Qėndrore. "Derisa paratė publike tė Kosovės, me kamata tejet tė ulėta, janė tė deponuara jashtė vendit, ne jemi detyruar qė, nga jashtė tė marrim kredi pėr zhvillimin e ekonomisė Kosovare, me kamata tė larta", tha drejtori i Bordit tė "Kasabankės".

Nė mbledhjen e sotme tė Shoqatės sė Bankave dhe Sigurimeve tė Odės Ekonomike tė Kosovės u shqyrtua edhe raporti i punės pėr kėtė vit dhe u aprovua planprogrami i punės pėr vitin 2005.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail