Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

AKB kėrkon korrigjimin e politikave tatimore


Prishtinė, 03 prill 2004 - Aleanca Kosovare e Biznesit konsideron se protestat e fundit kanė shkaktuar dėme nė zhvillimin normal tė aktiviteteve afariste dhe kėrkon nga institucionet masa pėr tejkalimin sa mė tė shpejtė tė kėsaj situate.

AKB konkludon se me protesta ėshtė rrezikuar prona dhe pasuria e bizneseve si dhe ėshtė dėrguar njė mesazh jo i pėrshtatshėm pėr investitorėt e jashtėm potencialė. Kėshtu tha Agim Shahini kryetar, nė njė paraqitje para gazetarėve sot: “Bordi konsideron se pėrkundėr situatės sė vėshtirė dhe tė rėndė tė gjithė akterėt e shoqėrisė kosovare duke pėrfshirė UNMIK-un, institucionet e Kosovės, partitė politike, shoqėrinė civile duhet tė nxjerrin mėsim tė duhur dhe tė marrin masa pėr tejkalimin e situatės sė krijuar, nė krijimin e kushteve normale pėr jetė, punė dhe biznes nė Kosovė.” Veē kėsaj AKB-ja edhe njėherė kėrkon nga organet e politikave ekonomike qė sa mė shpejt tė merren vendime nė korrigjimin e politikave tatimore dhe taksave duke propozuar sistemin dytarifor doganor, ku lėnda e parė dhe inputet kapitale do tė doganoheshin me njė normė tė ulėt 1-2%. AKB kėrkon edhe perfeksionimin e aplikimit tė TVSH-sė si dhe fton asambletė komunale qė tė rishikojnė vendimet e tyre nė mėnyrė qė bizneset tė mos kenė nevojė pėr licencim tė ēdo-vitshėm.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail