Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BE financon tri studime pėr energjetikėn nė Kosovė


Prishtinė 14 maj 2005 - Bashkėsia Evropiane ka njoftuar se do tė financojė tri studime tė reja vlerėsimi pėr industrinė energjetike tė Kosovės me qėllim tė tėrheqjes dhe pėrcaktimit tė investimeve nė kėtė sektor.

“Kėto studime do tė tregojnė saktėsisht se ku mund tė ndihmojnė investimet pėr ta avancuar industrinė energjetike tė Kosovės”, tha Tieri Bernard–Gel, i cili drejton Agjencinė Evropiane pėr Rindėrtim, qendra nė Kosovė, e cila menaxhon pjesėn mė tė madhe tė ndihmės sė BE-sė nė Kosovė.

Njėri studim do tė pėrqendrohet nė realizueshmėrinė e ndėrtimit tė njė termocentrali tė ri. Tjetri do tė shqyrtoj mėnyrat e kufizimit tė ndikimit nė ambient, tė Kosovės B - tani prodhuesi kryesor i energjisė. Studimi i tretė do tė shqyrtoj arsyeshmėrinė ekonomike dhe teknike tė rehabilitimit tė katėr blloqeve tė Kosovės A. Tė tri studimet pritet tė pėrfundojnė kah fundi i kėtij viti. “ Kėto studime janė absolutisht tė nevojshme pėr Kosovėn pėr t’i tėrhequr investitorėt nė sektorin e energjisė dhe tė ndihmojnė zbatimin e strategjisė tė Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave,” tha Bernard Gel. Kėto studime tė reja vijnė pas njė projekti tė mėhershėm tė BE-sė qė kishte pėr qėllim zhvillimin e dy minierave ekzistuese dhe hapjen e minierės sė re nė Sibofc, pėr tė siguruar furnizim afatgjatė me thėngjill pėr termocentrale, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė lėshuar nga Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim.


ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail