Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Nis unifikimi i tė dhėnave pėr nivelimin e pagave


Prishtinė, 15 shtator 2004 - Projekti pėr nivelimin e pagave tė 65 mijė punėtorėve nė sektorin publik, qė ėshtė hartuar nga qeveria, pritet tė aplikohet me unifikimin e tė dhėnave tė pėrgjithshme nė njė softwer, tha Bahri Hyseni, sekretar i pėrhershėm nė Ministrinė e Shėrbimeve Publike.

Ēėshtja e nivelimit tė pagave muaj mė parė ėshtė ngritur nė qeveri dhe ėshtė pėrkrahur nė parim, por ėshtė lėnė mundėsia qė tė bėhen disa modifikime. Pas njė pune relativish tė gjatė tė grupit kėshillues pėr kėtė ēėshtje, nė bashkėpunim me Departamentin e Shėrbimit Civil, ėshtė hartuar projekti pėrfundimtar pėr nivelizimin e pagave apo gradimin e pagave, i cili pritet tė aplikohet. Sipas Hysenit, deri tani nuk ėshtė aplikuar ky projekt, sepse komisioni i formuar nga MSHP-ja ka pasur pėr qėllim qė tė kontrollojė tė gjitha tė dhėnat lidhur me pėrshkrimin e detyrave dhe titujve tė punės qė janė dorėzuar nga institucionet e ndryshme. Nė tė gjitha institucionet kosovare, duke filluar nga ministritė, komunat, pa i pėrjashtuar as departamentet tė cilat janė tė rezervuara, por qė paguhen nga buxheti i Kosovės, janė kontrolluar detyrat dhe titujt e tė punėsuarve. “Ne jemi nė pėrfundim tė projektit final dhe gjatė kėsaj jave do tė mbahet takimi i grupit kėshillues ku do tė shikohet projekti final apo harmonizimi i kėtij ligji dhe mė pas me futjen e tė dhėnave nė njė softwer, qė ėshtė fituar nga njė kompani private, do tė fillohet me zbatim”, tha Hyseni. Sipas Hysenit, ky projektligj ėshtė konform tė gjitha niveleve tė gradimit dhe u pėrgjigjet modeleve tė shteteve mė tė zhvilluara europiane.

Sipas kėtij projekti tė ri, tė gjithė shėrbyesit civilė do tė ndahen nė 3 nivele, secili me nga katėr kategori tė gradimeve. Stafi mbėshtetės mund tė lėvizė prej shkallės sė parė deri nė tė katėrtėn, pavarėsisht nga pėrvoja, pėrgatitja profesionale dhe ndėrlikueshmėria e vendit tė punės. Projekti pėr nivelimin e pagave nė sektorin publik pėrfshin edhe pagat e sekretarėve tė pėrhershėm, gjykatėsve dhe prokurorėve.

Zyrtarėt nga MSHP thonė se pėrparėsi e projektit janė shtesat pėr punėtorėt tė cilėt punojnė jashtė orarit tė punės si dhe mėditjet nėse angazhohen nė ndonjė komision jashtė orarit tė punės, tė cilat deri tani nuk kanė ekzistuar. Pasi tė bėhet nivelimi i pagave, pagat do tė unifikohen dhe secili punėtor publik do tė paguhet njėsoj pėr punėn e njėjtė. Ky kriter do tė vlejė edhe pėr punėn jashtė orarit tė pėrcaktuar.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail