Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Lambsdorf: Do tė nėnshkruhen kontratat pėr privatizim


PRISHTINĖ, 06 DHJETOR 2003 - Nikolas Lambsdorf, shef i Shtyllės sė katėrt tė UNMIK-ut dhe kryesues i Bordit tė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), premtoi dje se do t'i nėnshkruajė kontratat e shitjes sė 20 ndėrmarrjeve nga dy tenderat e parė. Ai tha se privatizimi duhet tė vazhdojė menjeherė dhe ligjet kontestuese nuk duhet tė ndalin kėtė proces. "Do tė ishte mirė qė ta bėjmė kėtė nė mėnyrė paralele, tė lėvizim pėrpara nė privatizim dhe njėkohėsisht tė merremi me ēėshtjet ligjore", tha Lambsdorf.

"Unė, as shefi i UNMIK-ut, nuk jemi persona qė mund t'i anulojmė kėto ligje pa lejen e Zyrės ligjore nė Nju Jork", tha ai duke shtuar se si ēėshtje politike qė janė duhet angazhim i pėrbashkėt. Lambsdorf nuk dyshon se kėto ligje janė hartuar nė mėnyrė diskriminuese dhe janė zbatuar nė mėnyrė kriminale. Ai tha se i ka propozuar shefit tė UNMIK-ut qė tė rishikohen kėto ligje edhe njeherė dhe nėse ėshtė nevoja tė shkojnė nė Nju Jork.

Lambsdorf i ka propozuar qeverisė qė edhe pėrfaqėsuesit e saj duhet tė jenė nė delegacion qė eventualisht do tė shkonte nė Nju Jork. Kjo ėshtė njė ēėshtje politike e cila duhet tė vėshtrohet mė mėnyrė politike, tha ai.

ECIKS / Kosovapress
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail