Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Paratė pėr ankesa ndalen nga hisja e punėtorėve


Mbi 40 mijė euro u janė ndalur punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore “Auto Shtėpia ‘Mustafa Rexhepi’” nė Ferizaj, kurse 34 mijė euro u janė ndalur punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore “SH.A.H Kosova” nė Gjilan pėr ankesat nė Odėn e Veēantė. Tash e tutje, AKM-ja pėr ankesa eventuale do tė ndalė dhjetė pėr qind nga shuma e 20-pėrqindėshit tė privatizimit qė u takon punėtorėve

Arbana Xharra


Prishtinė, 1 gusht 2007 – Vetėm prej dy ndėrmarrjeve tė privatizuara nga 20-pėrqindėshi qė u takon punėtorėve janė ndalur mbi 70 mijė euro, me vendim qė tė ruhen pėr ankesat qė bėhen nga punėtorėt e papėrfshirė nė listat e aprovuara nga Oda e Veēantė e Gjykatės Supreme pėr Ēėshtje tė AKM-sė.

Mbi 40 mijė euro mė pak u janė dhėnė punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore “Autoshtėpia ‘Mustafa Rexhepi’” nė Ferizaj, kurse 34 mijė euro u janė ndalur punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore “SH.A.H Kosova” nė Gjilan.

Kryetari i BSPK-sė, Haxhi Arifi, tha se kjo ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’u pėrshpejtuar ndarja e 20-pėrqindėshit tė mjeteve tė privatizimit qė u takojnė punėtorėve sipas rregullores sė privatizimit tė aprovuar nga AKM-ja.

“Deri mė tash pėr njė ankesė ėshtė vonuar shpėrndarja e parave, tash e tutje 10 pėr qind e shumės ndalet pėr ankesa, nėse nuk ka atėherė sėrish u ndahen punėtorėve”, tha tė martėn kreu i BSPK-sė Haxhi Arifi.

Mirėpo, ka gjasa qė shuma qė do t’u ndalet punėtorėve tė jetė edhe mė e lartė se dhjetė pėr qind, sipas letrės qė shefi i departamentit tė likuidimit, Denis Garland, i ka dėrguar kreut tė BSPK-sė.

“Nė rast tė rrethanave tė jashtėzakonshme nė ndonjė ndėrmarrje tė veēantė, nėse parashtrohet ankesė pėr shtimin e njė numri mė tė madh tė ankuesve, 10-pėrqindėshi edhe mund tė rritet”, shkruan nė kėtė letėr.

Mirėpo, zyrtarė tė BSPK-sė thanė se bėhet fjalė pėr shuma tė mėdha tė cilat do tė grumbullohen nga kjo ndalje qė pėr punėtorėt do tė jenė mungesė e madhe.

Nga listat qė ka siguruar “Koha Ditore” ndalesat qė u janė bėrė punėtorėve tė ndėrmarrjes shoqėrore nga Gjilani, sillen prej mbi 400 deri nė mbi 800 euro pėr njė punėtor. Kreu i BSPK-sė tha se ka pasur reagime nė mbledhjen e Bordit tė AKM-sė, ”por unė ju kam bėrė tė qartė se nė kėtė mėnyrė po funksionon mė mirė shpėrndarja e parave, 90 pėr qind tė parave i marrin punėtorėt kurse 10 pėr qind u ndalen”, tha Arifi.

Deri tash mjetet e 20- pėrqindėshit u janė ndarė vetėm punėtorėve tė katėr- pesė ndėrmarrjeve shoqėrore , sipas kryetarit tė BSPK-sė. Edhe para disa muajsh udhėheqja e BSPK-sė ka kėrkuar qė nė mėnyrė arbitrare tė ndalen nga njė pėr qind prej secilit punėtor, qė i takon hisja nga shitja e ndėrmarrjes shoqėrore ku ai ka punuar. Udhėheqėsit e BSPK-sė kanė urdhėruar punėtoren e tyre qė merrej me ēėshtje tė privatizimit, qė tė bėjė bartjen e kėtyre parave nė xhirollogarinė sindikale.

Ata janė arsyetuar se kjo shumė duhet paguar pėr anėtarėsim nė BSPK. Nė njė dokument tė siguruara atėherė nga KD-ja ėshtė mėsuar se si po kėrkohet ndalja e atyre mjeteve. “Kėrkojmė nga sektori i financave qė tė bėjė ndalesėn e anėtarėsisė pėr punėtorėt e Sindikatės sė Metalistėve tė Kosovės me rastin e pagesės sė 20-pėrqindėshit nga shitja e ndėrmarrjes shoqėrore tė degės sė Metalistėve tė Kosovės nė shumė prej njė pėr qind”, shkruan nė kėtė dokument.

Tash kėrkohet sėrish ndalesa nga 20-pėrqindėshi dhe nga njė tjetėr letėr mėsohet se si do tė ndahen kėto mjete. Dhjetė pėr qind nga shuma e pėrgjithshme e 20-pėrqindėshit do tė mbahet nga AKM-ja nė Autoritetin Qendror Bankar pėr nė njė periudhė deri nė gjashtė muaj.

“Kjo pjesė do tė jetė nė dispozicion pėr t’i paguar ata qė i bashkėngjiten listės pėrmes vendimeve plotėsuese, ose tė korrigjohen gabimet nė llogaritje. Posa tė jemi tė sigurt se nuk do tė parashtrohen mė ankesa pėr pėrfshirje nė listė dhe nuk do tė ketė korrigjime tė listės, ky 10-pėrqindėsh do t’u shpėrndahet atyre qė janė tė kualifikuar pėr tė marrė mjetet e 20-pėrqindėshit”, shkruan nė letrėn qė Denis Garland, udhėheqės i departamentit tė likuidimit nė AKM, i ka dėrguar kreut tė BSPK-sė.

Koha Ditore
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail