Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

MEM bėn publike kompanitė e interesuara pėr Kosova C


Prishtinė, 5 dhjetor 2006 - Komitetit Drejtues i Projektit (KDP), udhėhequr nga Ministria pėr Energji dhe Miniera, pėrfundoj dje sesionin e saj tė 7 duke bėrė tė ditur pranimin e materialeve qė pėrmbajnė kredencialet e kompanive mė tė mėdha ndėrkombėtare pėr konsiderim nė lidhje me zhvillimin e burimeve tė energjisė nė Kosovė.

Duke folur nė pėrfundim tė takimit tė KDP, Ministri i Energjisė dhe Minierave, Et’hem Ēeku theksoi se, “rezultati i kėtij takimi tė sotshėm paraqet njė tė arritur shumė tė madhe pėr Projektin nė tė cilin nė mėnyrė shumė publike identifikohen ato kompani individuale si edhe konzorciumet e reja tė sapoformuara qė i vlerėsojnė mundėsitė e mėdha tė ofruara nga vendi ynė. Nė kėtė ditė unė dėshiroj tė i rikujtoj qytetarėt e Kosovės se mundėsitė e Kosovės janė nė rritje e sipėr, dhe se sektori i energjisė ėshtė qelės i zgjidhjeve tė sfidave ekonomike nė shoqėri”.

Nė takimin e KDP drejtuar nga Ministri Ēeku, janė pranuar pako me kredencialet e kėtyre kompanive individuale dhe konzorciumeve:

Consortium: CEZ/AES corporation - Republika Ēeke/SHBA
KazTransGaz - Kazakistan
RWE Power AG - Gjermani
Consortium: EnBW/WGI - Gjermani/SHBA
EDISON S.p.A - Itali
EVN - Austri
United Resources AG - Zvicėr
BOT - Poloni
EN+ - Britani e Madhe
Consortium: Enel/Sencap - Itali/Greqi

Kredencialet e kompanive janė parashtruar si pėrgjigje ndaj Kėrkesės pėr Shprehjen e Interesit (KSHI) e publikuar me herėt gjatė kėtij viti nga MEM, e cili ka ofruar njė periudhė tre muaj e gjysmė pėr investitorėt e mundshėm nė pėrgatitjen e materialeve tė tyre.

Njė listė e shkurtė e investitorėve tė para-kualifikuar pritet qė tė pėrgatitet kah fundi i ēerekut tė parė nė vitin 2007.

Dhe pas sė cilės kohė, KPD do tė nxjerr Kėrkesėn pėr Propozim duke i ftuar investitorėt e para-kualifikuar tė marrin pjesė nė tenderin garues pėr projekt. Komponentėt e kėtij projekti pėrfshijnė ndėrtimin e termocentralit tė ri, hapjen e minierės sė re tė linjitit dhe rehabilitimi i njėsive tė zgjedhura tė termocentralit ekzistues A.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail