Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria: AKM nė Nju Jork, pėrpjekje pėr manipulim


Prishtinė, 28 janar 2004 - Qeveria e Kosovės nėpėrmjet njė njoftimi shpreh pakėnaqėsinė pėr veprimet e fundit tė cilat vijnė nga AKM-ja. Forma nė tė cilėn ėshtė bėrė vizita pėr Nju Jork, lė pėr tė dyshuar se qėllimi i vetėm i zyrtarėve tė AKM-sė ėshtė sigurimi i pėrkrahjes pėr vete dhe prezentimi i njėanshėm i gjendjes aktuale nė lėmin e privatizimit. Qeveria thekson se vizita nė fjalė duket se paraqet pėrpjekje pėr tė manipuluar opinionin e vendimmarrėsve tė Kombeve tė Bashkuara nė lidhje me pengesat nė tė cilat po hasė procesi i privatizimit nė Kosovė. Nė tė njejtėn kohė, Qeveria konsideron se veprimet nė fjalė shprehin mosbesimin e zyrtarėve tė lartėpėrmendur nė autoritetin vendimmarrės sė PSSP-sė nė Kosovė dhe frikėn nga vendimet e tij nė pėrputhje me provat, gjendjen e krijuar dhe alternativat mė tė favorshme pėr vazhdimin e mirėfilltė tė procesit tė privatizimit. Qeveria pėrkujton se me iniciativėn e saj ka thirrė njė varg takimesh me pėrfaqėsuesit e Shtyllės sė Katėrt dhe tė AKM-sė, me qėllim tė ballafaqimit tė argumenteve dhe tė shqyrtimit tė mundėsive pėr zgjidhjen sa mė tė favorshme tė gjendjes sė nderė. Fatkeqėsisht, njė gadishmėri e tillė nuk vėrehet fare tek pala tjetėr, ku znj. Fuēi dhe z. Lambsdorf sėrish synojnė qė qėndrimet dhe argumentet eventuale tė tyre t'i prezentojnė pa praninė e palės e cila ka qėndrime dhe argumente tė tjera, thuhet nė komunikatėn e Qeverisė, e cila nuk pret qė zyrtarėt e lartpėrmendur tė prezentojnė nė Nju Jork lėshimet e tyre dhe pasojat e shkaktuara nga veprimeve e pamatura mirė dhe nė kundėrshtim me rregullat.


ECIKS/Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail