Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Administrata tatimore inkason 105 milion € gjatė 2003


Prishtinė, 24 janar 2003 - Administrata tatimore prezentoi sot arritjet dhe objektivat pėr tė ardhmen, katėr vjet pas themelimit. Ky organ i politikės fiskale nė Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave ėshtė njė ndėr dy burimet kryesore pėr plotėsimin e buxhetit tė tė Kosovės.

Ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ali Sadriu, shpreson qė funksionimi i administratės tatimore do tė shmangė abuzimet dhe se Ministria qė ai drejton ėshtė e orientuar nė forcimin e bindjes se shtigjet pėr mundėsitė e abuzimeve duhet tė mbyllen me ndihmėn e administratės tatimore.

Ndėrkaq, duke folur pėr sfidat qė e presin kėtė administratė gjatė kėtij viti, drejtori Mustafė Hasani veēoi procesin e ngadalėsuar tė aprovimit tė ligjeve dhe udhėzimeve, pėrdorimin i keshit nė afarizimin e pėrgjithshėm kosovar, regjistrimin e ngadalshėm tė bizneseve, ndryshimet e pėrkohshme dhe tė pėrhershme nga Agjencioni i Regjistrimit tė Biznesit dhe mallrat nė tregun e zi.

Gjithashtu u tha se administrata tatimore planifikon implementimin e ligjeve pėr tatim nė tė ardhura dhe shuarjen e tatimit tė paragjykuar si njė tatim i veēantė.

Ndryshe administrata tatimore gjatė vitit 2003 ka inkasuar 105 milion euro dhe 20 milion euro kontribute pensionale.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail