Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Korporatizohen Telekomi i Kosovės dhe Aeroporti i Prishtinės


Prishtinė, 9 korrik 2005 - Posta e Telekomi i Kosovės dhe Aeroporti i Prishtinės janė korporatizuar dhe ky ėshtė njė proces qė pėr kompanitė kosovare duket tė jetė sfidues pėr shkak tė konkurrencės ndėrkombėtare. Korporatizimi i kėtyre dy ndėrmarrjeve ka kushtuar 4 milionė euro.

Udhėheqėsi i shtyllės sė katėrt tė UNMK ut Joachim Ruecker, ka deklaruar se korporatizmimi i kėtyre dy kompanive ėshtė njė proces shumė transparent dhe i qartė pėr botėn e biznesit dhe me struktura qeverisėse shumė tė qarta.

"Me korporatizmim bėhet adaptimi i kėtyre ndėrmarrjeve publike nė ndėrmarrje moderne qė janė nė treg. Ne i kemi i orientuar nga dobia e konsumatorėve duke i pėrgatitur ato pėr njė ambient konkurrues".

Sipas tij, korporatizimi ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr PTK nė qė tė jetė nė gjendje tė ballafaqohet me sfidat ndėrkombėtare dhe tė bėhet transformimi i strukturės komplete tė ndėrmarrjeve publike duke e pėrfshirė edhe PTK. Ajo ėshtė transferuar nė shoqėri aksionare dhe do tė bėhet njė kompani aksionare me departamente tė veēanta komerciale, tha Ruecker. Kjo ēon te njė pasqyrė me e qartė e pėrgjegjshmėrisė dhe pėr shėrbime mė tė mira, tha ai.

Ndėrkaq ministri i Ekonomisė dhe Financave Haki Shatri ka vlerėsuar se korporatizimi ka qenė i domosdoshėm me faktin se ėshtė pjesė e standardeve. Ndėrsa Xhefri Gevin, drejtor dhe menaxhues i PTK, tha se procesi i korporatizimit ėshtė iniciativė e AKM sė edhe PTK sė. Rėndėsia e kėtij procesi, sipas tij, ėshtė pėrgjegjėsia qė bie nė bordin e drejtorėve dhe ekipit menaxhues qė do ta udhėheqė ndėrmarrjen nė mėnyrė sa me tė transparente duke i pėrmbushur standardet e kėrkuara. "PTK do t'i ketė pėrparėsitė e tė qenit ndėrmarrje ligjore dhe me rritje tė operimeve nė treg", tha Gevin. Zyrtarėt e AKM sė thanė se duhet ta pėrfundojnė kėtė punė dhe t'i vendosin strukturat menaxhuese nė vend. Tani janė dy kompani tė para tė korporatizuara nė shoqėri aksionare dhe me strukturat menaxhuese tė qarta.

ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail