Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Mjetet e Trustit tė Kursimeve investohen nė fondin likuid


Prishtinė, 06 mars 2004 - Mjetet e Trustit tė Kursimeve Pensionale tė Kosovės aktualisht janė tė investuara nė fondin likuid qė vlerėsohet si njė ndėr mė tė sigurtit nė tregun ndėrkombėtar.

Ai menaxhohet nga firma AMRO e Holandės, tha Stiv Bejts, anėtar i bordit udhėheqės ndėrkombėtar, nė mbledhjen e parė tė kėtij viti, si dhe njė debat publik ku informoi pėr shumėn e tė hollave tė mbledhura deri mė tani. Nė kėtė takim u tha se 3 milion euro nė muaj mblidhen nė fondin e kursimeve pensionale nga punėtorėt dhe punėdhėnsit kosovarė.

Investimi nė aksionet globale do t'u ofrojė pjesėmarėsve tė Trustit prani nė disa prej kompanive mė tė njohura botėrore. "Ka lėvizje tė mėdha nė tregun financiar dhe ne presim pėrfitime mė tė mėdha", tha Arijeta Kushutova, drejtoreshė e Trustit tė Kursimeve Pensionale. Bordi i fton edhe njė herė tė gjithė punėdhėnėsit qė deri tani nuk kanė filluar me pagimin e kontributeve pėr punėtorėt e vet, ta bėjnė kėtė sa mė parė duke i kontaktuar pėrgjegjėsit e Trustit pėr informatat e nevojshme teknike.

ECIKS / Balkanweb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail