Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rritet deficiti tregtar


Prishtinė, 11 janar 2007 – Kosova vazhdon tė ketė bilanc tregtar negativ. Nė nėntor tė vitit tė kaluar, importi me eksport ėshtė mbuluar vetėm 5.5 pėr qind. Deficiti tregtar gjatė kėsaj periudhe ka qenė afro 109 milionė euro. Krahasuar me nėntorin e vitit 2005, deficiti tregtar ėshtė rritur pėr 24 milionė euro. Nė nėntor tė vitit 2005, deficiti tregtar ishte 84.5 milionė euro. Bazuar nė tė dhėnat e fundit tė Entit Statistikor tė Kosovės, eksporti nė muajin nėntor tė vitit 2006 ishte 6.3 milionė euro, ndėrsa importi 115 milionė euro. Ndėrkaq, nė total, deri nė nėntor Kosova ka importuar mallra nė shumėn prej mbi 1 miliardė e 100 mijė euro, ndėrsa ka eksportuar vetėm 76 milionė euro. Gjatė vitit 2005, mallra tė importuara ishin mbi 1 miliard euro, kurse tė eksportuara vetėm 49 milionė euro.

Bazuar nė kėto tė dhėna, 48.5 pėr qind tė eksportit e pėrbėjnė metalet bazė dhe produktet e tyre, 13.6 pėr qind produktet minerale, 12.1 pėr qind lėkura dhe artikuj tė saj, 7 pėr qind produktet bimore dhe 5.8 pėr qind ushqimet e pėrgatitura, pijet dhe duhani.

Ndėrsa sa i pėrket importit, 18.7 pėr qind e pėrbėjnė produktet minerale, 12.4 pėr qind ushqimet e pėrgatitura, pijet dhe duhani, 11.9 pėr qind makineritė, pajisjet mekanike dhe elektrike, 8.1 pėr qind metale bazė dhe artikuj prej tyre dhe 7.4 pėr qind produktet bimore.

ECIKS / Gazeta Lajm
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail