Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

OEAK propozon ndryshime nė sistemin fiskal


Prishtinė, 30 nėntor 2006 - Oda Ekonomike Amerikane nė Kosovė (OEAK), pėrmes punės sė Komitetit tė Konkurrencės ka pėrgatitur njė propozim pėr ndryshime nė sistemin fiskal nė Kosovė. Drejtoresha Mimoza Kusari-Lila tha se qėllimi i propozimeve ėshtė pėrmirėsimi i klimės investuese nė Kosovė dhe mos dėmtimi i buxhetit tė Kosovės.

Pėrfaqėsues tė Odės Ekonomike Amerikane nė Kosovė kanė filluar lobimin me institucionet e Kosovės pėr ndryshimet e mundshme qė do tė pėrmirėsonin legjislacionin pėr investime nė Kosovė. Zyrtarėt e OEAK thonė se propozimi pėr kėto ndryshme, ka edhe mbėshtetje institucionale. Drejtoresha ekzekutive nė OAEK, Mimoza Kusari-Lila, thotė se duke u bazuar nė shtete tjera, kėto reforma do tė kenė efekt pozitiv ekonomik dhe janė esenciale pėr ta sjellė nė jetė ekonominė e vendit. Kusari-Lila tha se edhe pėrkundėr fjalėve, se tė gjithė janė pėr investitorė tė huaj, nė Kosovė ėshtė bėrė shumė pak nė tėrheqjen e kėtyre investimeve. Ajo mė tej shtoi se ėshtė e domosdoshme njė politikė inkurajuese pėr zhvillimin e biznesit. Hyrja nė treg e bankave qė ofrojnė kredi zhvillimore dhe afatgjate, partneriteti me banka e biznese serioze duke ofruar kamata tė ulėta janė disa nga mundėsitė tė cilat do tė ndryshonin ekonominė e vendit. Tė gjitha ndryshimet e propozuara, pritet tė diskutohen nė konferencėn e organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane nė Kosovė, e cila do tė mbahet me 5 dhjetor, ku do tė marrin pjesė edhe ekspertė botėrorė mbi reformat fiskale.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail