Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Publikohet projekti zbatues i autostradės Prishtinė-Durrės


Prishtinė, 9 nėntor 2004 - U publikua sot projekti zbatues i autostradės Prishtinė - Durrės, pjesa e Kosovės do tė fillojė nga Merdari deri nė Vėrmicė e cila do tė jetė 112 km. Autostrada parashihet tė kushtojė prej 400-500 milionė euro dhe projektin zbatues do ta bėjė njė kompani nga Gjemania, e cila pritet tė pėrfundoj deri nė tremujorin e parė tė vitit 2005 dhe pastaj tė shpallet tenderi pėr fillimin e ndėrtimit tė Autostradės.

Ndėrtimi i autostradės Prishtinė-Durrės u vlerėsua si projekt me karakter kombėtar. Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Zef Morina, tha se ideja e ndėrtimit tė kėsaj rruge ishte e kryetarit Ibrahim Rugova duke theksuar se tė gjitha arritjet e deritanishme janė nėn pėrkujdesjen e tij. Morina vlerėsoi se ndėrtimi i kėsaj rruge do tė jetė urė lidhėse e tė dy vendeve: "Do tė mundėsojė lidhjen fizike ndėrmjet shqiptarėve, por edhe do tė lidhė Kosovėn me Bregdetin Adriatik. Njėkohėsisht do tė mundėsohet edhe qarkullimi i lirė i njerėzve dhe kapitalit, do tė stimulohet zhvillimi i ekonomisė, turizmit si nė Kosovė ashtu edhe Shqipėri. Rėndėsi e veēantė i kushtohet nė kėtė projekt edhe lidhjes sė Kosovės me Evropėn Juglindore dhe me gjithė rajonin.

Projektin zbatues tė autostradės Prishtinė-Durrės, i cili do tė kushtojė rreth 500 milionė euro do ta bėjė kompania gjermane BPI, ndėrsa punėt e kėtij projekti janė paraparė tė pėrfundojnė nė tremujorin e parė tė vitit 2005, kur edhe do tė shpallet tenderi pėr ndėrtimin e autostradės e cila do tė ketė 4 shirita rrugorė dhe dy tunele.
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail