Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Riinvest: Swift-kodi serb sjellė pasoja negative pėr ekonominė


Prishtinė, 25 maj 2004- Isa Mustafa, ekspert i ēėshtjeve ekonomike dhe nėnkryetar i "Riinvestit", duke komentuar vendimin e BPK-sė qė bankat nė Kosovė tė aplikojnė Suift kodin e Serbisė, thotė se ky vendim ėshtė i paqėndrueshėm, se do tė ketė pasoja ekonomike dhe politike.
"Kjo ēėshtje fare nuk ėshtė dashur tė rregullohet nė kėtė formė, sepse nė momentet kur po bėhet transferimi i kompetencave nga ndėrkombėtarėt, nė vendorėt, ėshtė e palogjikshme qė pala ndėrmkombėtare tek autoriteti bankar tė marrė vendim tė njėanshėm sa i pėrket aplikimit tė sfifkodit tė Serbisė", tha Mustafa, i cili kėto komente i bėri nė njė intervistė pėr radion "Evropa e lirė".

Z. Mustafa pohon se ky vendim ėshtė i paqėndrueshėm, se do tė ketė pasoja ekonomike dhe politike, dhe se rrjedhimisht ata qė e kanė miratuar mbajnė pėrgjegjėsi. Ai nėnvizoi se nuk ka tė drejtė askush qė sistemin kosovar bankar ta fusė nėpėrmjet instrumenteve tė ndryshme nė mekanizmin bankar tė Serbisė.

Ky ekspert thekson se nėse pranohet suift kodi i Serbisė do tė thotė se tė gjitha pagesat hyjnė nėpėrmjet sistemit bankar tė Serbisė dhe tė gjitha pagesat qė bėhen nė Kosovė, po ashtu bėhen nėpėrmjet kėtij sistemi, kėshtu qė nė njė formė sistemi bankar i Serbisė do tė vėjė nė kontrollė tė plotė sistemin bankar tė Kosovės, gjė qė njė vendim i tillė ėshtė i papranushėm.

Mustafa nėnvizoi se me kėtė vendim tė njėanshėm mund tė ndodhė tėrheqja e kursimeve nga ekonomia dhe qytetarėt, ndėrkaq njė veprim i tillė do tė destabilizonte totalisht sistemin bankar nė Kosovė.

ECIKS / QiK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail