Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Sindikalistėt kėrkojnė nėnshkrimin e kontratės kolektive


Prishtinė, 6 janar 2004 - Prioriteti i sindikalistėve kosovarė pėr vitin e ardhshėm do tė jetė nėnshkrimi i kontratave kolektive me Qeverinė e Kosovės dhe me Odėn Ekonomike. “Njėri ndėr synimet kryesore tė Bashkimit tė Sindikatave tė Pavaruara tė Kosovės pėr vitin e ri 2004 ėshtė nėnshkrimi i kontratave kolektive”, tha Bahri Shabani, kryesindikalist i Kosovės. Ai shfaqi shpresėn se nė 6 mujorin e parė tė vitit 2004 do tė arrihet nėnshkrimi i kontratės kolektive nė mes tė qeverisė dhe OEK-ut, me tė cilėn do tė rregulloheshin raportet punėdhėnės-punėtorė.

Shabani i bėri kėto komente gjatė paraqitjes sė prioriteteve pėr vitin 2004 dhe pėrshkrimin e punėve tė sindikatės gjatė vitit 2003.

“BSPK do tė angazhohet pėr njė qetėsi relative, mirėpo nuk do tė jetė kundėr protestave apo grevave nė rast se kėtė e sheh tė arsyeshme,” tha Shabani, nė lidhje me mundėsinė e protestave pėr pėrmirėsimin e kushteve tė punėtorėve.

Sindikalistėt deklaruan se kanė marrė pjesė dhe kanė dhėnė kontribut tė ēmuar nė grupin e qeverisė pėr ngritjen dhe nivelizimin e pagave tė shėrbimeve publike, ku ėshtė realizuar njė rritje prej 20 pėr qind, ndėrsa vitin e ri do tė ketė ngritje pagash prej sė paku 5 pėr qind.

Sindikata edhe mė tutje do tė angazhohet nė mbrojtjen e tė drejtave tė punėtorėve gjatė procesit tė privatizimit, si edhe nė mbajtjen e nivelit tė tanishėm tė tatimit nė tė ardhura pėr punėtorė, kanė theksuar zyrtarėt e kėsaj organizate tė punėtorėve.

Me iniciativėn e sindikatės, kėtė vit u krijua Kėshilli Trepalėsh, ku qeveria pėrfaqėsohet nga Ministria e Punės, punėtorėt i pėrfaqėson sindikata, ndėrsa interesat e punėdhėnėsve i mbron Oda Ekonomike.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail