Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Daci kėrkon investime greke


Kryetari i parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, ka kėrkuar nga grekėt investime nė Kosovė, sidomos pėr ringritjen e hekurudhės Selanik-Mitrovicė dhe financimin e rrugės Selanik-Prishtinė

Prishtinė, 2 prill 2005 - Kryetari i parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci, kėrkoi nga Greqia mė tepėr investime nė Kosovė, nė veēanti financime pėr ngritjen e hekurudhės Selanik-Mitrovicė dhe rrugės Selanik-Prishtinė. Kėtė kėrkesė kryeparlamentari i Kosovės e bėri tė enjten nė Athinė, gjatė njė vizitė tė delegacionit tė parlamentit tė Kosovės. Ai i ka njohur grekėt me potencialet e mėdha ekonomike tė Kosovės, sidomos nė lėmin e mineraleve dhe energjetikės. Zyra pėr informim e Kuvendit tė Kosovės njoftoi se nė kuadėr tė kėsaj vizite, ky delegacion pati njė takim me pėrfaqėsues tė parlamentit tė Greqisė, tė udhėhequr nga nėnkryetari i parlamentit, Jorgo Surlas. Parlamentarėt kosovarė gjithashtu morėn pjesė si vėzhgues nė njė seancė parlamentare. Kryesuesi i kėsaj seance, Surlas, pėrshėndeti parlamentarėt nga Kosova. Jorgo Surlas pėrkrahu rrugėn e stabilitetit nė tė cilėn po ecėn Kosova, duke theksuar se Greqia mbėshtet qėndrimin e Bashkimit Evropian ndaj Kosovės. Sipas tij, Kosova do tė shkojė pėrpara nė aspektin e respektimit tė tė drejtave tė minoriteteve, veēanėrisht kur ėshtė fjala pėr respektimin e tė drejtave tė minoritetit serb. "Ballkani duhet tė krenohet me tė kaluarėn e vet, meqė kemi njė traditė 2 500- vjeēare zhvillimi. Duke folur pėr kontributin e pjesėtarėve grekė nė kuadėr tė KFOR-it nė Kosovė, Surlas tha se deri tani 6 mijė ushtarė kanė dhėnė njė ndihmesė tė madhe pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon. Kryeparlamentari Daci falėnderoi Greqinė pėr angazhimin e dhėnė Kosovės, sidomos gjatė sulmeve tė NATO-s, duke potencuar edhe rėndėsinė e Greqisė qė ka nė rajon si anėtare e Bashkimit Evropian.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail