Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēeku: Procesi i hartimit tė Planit Zhvillimor ėshtė nė rrugė tė mirė


Prishtinė, 1 korrik 2006 - Kosova ka potenciale tė mėdha tė zhvillimit ekonomik dhe shumė shpejt duhet tė kompletohet Korniza e Planit zhvillimor, me qėllim tė identifikimit dhe pėrcaktimit tė prioriteteve bazė pėr njė rritje tė hovshme ekonomike. Kėshtu tha sot kryeministri Agim Ēeku, pas takimit tė Komitetit Drejtues tė Planit Zhvillimor tė Kosovės. Hartimi i strategjisė pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, e cila pritet tė jetė gati deri nė fund tė kėtij viti, ėshtė mbėshtetur nga organizatat tė ndryshme financiare ndėrkombėtare dhe do tė kushtojė rreth 2.400.000 euro.

Organizata tė ndryshme financiare dhe kompani tė huaja janė tė interesuara pėr investime nė Kosovė, por paraprakisht kėrkohet identifikimi i burimeve pėr njė rritje tė shpejtė ekonomike. Kryeministri Agim Ēeku, i cili ėshtė udhėheqės i Komitetit Drejtues tė Planit Zhvillimor tė Kosovės, konstatoi sot se procesi i hartimit tė Planit zhvillimor ėshtė nė rrugė tė mirė. Ai tha se ky dokument ėshtė i pranueshėm edhe pėr donatorėt e huaj, duke thėnė se ai garanton njė zhvillim tė qėndrueshėm ekonomik tė Kosovės. “Kosova ka potencial pėr zhvillim ekonomik, ka mundėsi pėr njė zhvillim tė hovshėm ekonomik dhe kjo strategji do t’i pėrcaktojė drejtimet prioritetet, format, mėnyrat, e rritjes ekonomike nė Kosovė, e cila kryesisht bazohet nė rritjen e investimeve tė drejtpėrdrejta tė huaja nė Kosovė, nė zhvillimin e industrisė, dhe ngritjen e produktivitetit tė ndėrmarrjeve tė Kosovės. Kryeministri tha se dokumenti pritet tė jetė gati deri nė fund tė kėtij viti, ndėrsa zbatimi i tij do tė fillojė menjėherė vitin e ardhshėm.

Drejtuesi i Sekretariatit tė kėtij Komiteti, Muhamet Sadiku prezantoi sot Kornizėn Makroekonomike pėr periudhėn 2007-2013. “Ky ėshtė njė ndėr dokumentet mė vitale qė ėshtė prodhuar gjatė kėsaj kohe. Nė fakt, ne kemi adresuar ēėshtjen e projektimit tė zhvillimit tė ardhshėm tė Kosovės, sepse siē e dini, pėr periudhėn 2007-2009, ėshtė bėrė njė projeksion nga FMN-ja, por kėsaj here ne kemi ofruar njė projektim pėr periudhėn 2007-2013, qė do tė reflektojė, ne shpresojmė, njė optimizėm mė tė madh nė zhvillimin dhe rritjen ekonomike tė ardhshme tė Kosovės”.

Por, energjetika dhe minierat janė faktorėt kryesorė pėr njė zhvillim mė tė shpejtė tė ekonomisė. Ministri Et’hem Ēeku tha se kompani tė mėdha, si nga SHBA, Franca, Gjermania, Italia, Turqia, Rusia etj, kanė shfaqur interesim pėr tė investuar nė sektorin energjetik dhe nė atė tė minierave. “Kemi tė gjitha vendet dhe kompanitė mė tė mėdha botėrore, tė cilat janė tė interesuara pėr tė investuar nė fushėn e energjisė dhe miniera. Ne presim qė nė vitin 2007 tė kemi investime tė para nė miniera, posaēėrisht nė minierėn e lignitit”.

Agjencia amerikane pėr zhvillim ndėrkombėtar, AER-i, DIFID-i, SIDA, Komisioni Evropian, FMN-ja, Banka Botėrore e organizata tjera financiare ndėrkombėtare, e kanė mbėshtetur hartimin e Planit Zhvillimor tė Kosovės, i cili do tė kushtojė 2.4 milionė euro.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail