Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Shpallet tenderi pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile


Prishtinė, 26 tetor 2006 – Ministria e Transportit dhe Postė-telekomunikacionit bėri sot shpalljen publike tė tenderit pėr operatorin e dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė. Me 3 nėntor bėhet shpallja publike e kritereve pėr oferta, kurse paraqitja e dokumentacionit do tė zgjasė 75 ditė, deri mė 17 janar tė vitit tė ardhshėm. Procesi i zgjedhjes sė operatorit, pritet tė pėrfundojė kah fundi i muajit shkurt tė vitit tė ardhshėm.

Pėr licencimin e operatorit tė dytė tė telefonisė mobile nė Kosovė ėshtė zgjedhė metoda e kombinuar, ēmimi minimal 20 milionė euro, plus ankand pėr kėtė ēmim, plus i ashtuquajturi Beauty Contest. Kompania qė ofron mė sė shumti tė holla nė tender fiton 30% tė pikėve, pėr nivelin dhe afatin e mbulueshmėrisė, po ashtu fitohen 30%, partneriteti vendor dhe numri i punonjėsve siguron 20%, shėrbimet dhe kualiteti sjell 10% tė pikėve aq sa edhe pėrvoja nė telefoninė mobile.

Ministri Qemal Ahmeti pret qė deri nė fund tė muajit shkurt 2007 tė shpallet fituesi i tenderit: “Prej 3 nėntor deri mė 17 janar tė gjithė tė interesuarit mund tė aplikojnė. Aplikimi bėhet sipas ligjit tė telekomunikacionit. Pra, do tė aplikohet nė ART. Nėse na shkojnė punėt mbarė edhe mirė, ne mendojmė diku nė fillim tė shkurtit komisioni vlerėsues tė paraqet propozimin pėr kompaninė mė tė mirė. Pastaj marrim vendim pėr shpalljen e fituesit”, tha ministri Ahmeti.

Licenca e telefonisė mobile pėrfshin tė drejtėn e pėrdorimit tė frekuencave GSM 900/1800 MHz, e cila do tė vlejė 15 vjet. Pėrndryshe, ėshtė paraparė qė deri sa tė merret kodi ndėrkombėtar i Kosovės, kompania e cila fiton tenderin, ta shfrytėzojė kodin e vendit prej nga vjen.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail