Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Oferta pėr privatizimin e Ferronikelit: 64 milion USD


Ndėrmarrja shoqėrore “Ferronikeli” ėshtė shitur pėr rreth 49.4 milionė euro, por vendimin pėrfundimtar pėr kėtė ēėshtje pritet ta marrė Bordi i Drejtorėve tė AKM-sė. Kėshtu thanė sot drejtuesit e Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut dhe tė AKM-sė, nė ditėn e dytė tė ofertimit pėr ndėrmarrjen “Ferronikeli”.

Prishtinė, 12 maj 2005 - Firma shqiptaro-amerikane “Adi Nikel”, ėshtė shpallur fituese e pėrkohshme e tenderit, mirėpo pasi qė ishin vetėm dy oferta dhe nė bazė tė rregullores sė AKM-sė duhet tė jenė tri dhe mė shumė ofertues, atėherė pėr kėtė ndėrmarrje do tė vendosė Bordi i drejtorėve tė AKM-sė nė takimin e radhės. “Adi Nikel” e cila ofroi rreth 49.4 milion euro, 20 milion investime tė garantuara dhe punėsimin e rreth 1000 punėtorėve brenda afatit njė-vjeēar, pas nėnshkrimit tė kontratės. Kjo firmė nė ditėn e parė tė ofertimit pati ofruar rreth 27 milion euro. Ndėrsa ofertuesi i dytė, kompania “Alferon” nga Britania e Madhe nga 22 sa pati ofruar, sot e rriti ofertėn nė 33 milion euro.

Ndėrmarrja “Ferronikeli” ka rėndėsi kyēe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, u shpreh shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut, Joachim Ruecker, duke u bėrė thirrje investitorėve qė tė investojnė nė Kosovė. “Kush dėshiron tė marrė pjesė nė tė ardhmen ekonomike tė Kosovės, duhet tė vijė dhe tė investojė tani e jo mė vonė kur tė gjithė do tė jenė kėtu. Ne tė gjithė besojmė nė qėndrueshmėrinė ekonomike tė sė ardhmes sė Kosovės”, ka thėnė Ruecker.

Nėnkryetari i Bordit tė AKM-sė Bujar Dugolli, u shpreh se bordi do tė marrė informacione pėr tė dy ofertuesit dhe pastaj do tė marrė vendim pėr shpalljen e fituesit apo ritenderimin. Kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani ėshtė shprehur i pakėnaqur me ēmimin e ofruar, ndėrsa drejtori i Ferronikelit, Murat Meha, konsideron se ēmimi i ofruar sot ėshtė mė i arsyeshėm se i kaluari. Pasi vendimin pėrfundimtar duhet ta marrė bordi i AKM-sė, ofertuesit nė bazė rregullave tė spin off-it tė veēantė janė tė obliguar t’ia paraqesin Bordit edhe planin 5 vjeēar tė revitalizimit.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail