Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria do ta diskutojė nė detaje draftin e buxhetit


Prishtinė, 19 janar 2004 - Zėdhėnėsi Arben Ēirezi, ka deklaruar tė mėrkurėn pas mbledhjes sė kabinetit qeveritar se “Qeveria do ta diskutojė nė detaje buxhetin final, vetėm pasi Ministria e financave, kryeministri, UNMIK-ut dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar t’i shqyrtojnė ēėshtjet e mbetura”. Ēirezi ka njoftuar se ministrat kanė debatuar edhe rreth Planit pėr Implementimin e Partneritetit Evropian i cili pritet tė aprovohet nė njėrėn nga mbledhjet e ardhshme.

Qeveria po punon intenzivisht nė pėrmbushjen e standardeve dhe nė procesin e reformimit tė pushtetit lokal, si parakushte tė caktuara nga bashkėsia ndėrkombėtare. Mekanizmat e bashkėsisė ndėrkombėtare si Grupi i Kontaktit, tashmė e kanė bėrė tė qartė se Beogradi nuk do tė ketė tė drejtėn e “vetos” nė procesin e definimit tė statusit politik tė Kosovės. Kėshtu u pėrgjigj zėdhėnėsi i qeverisė, Arben Ēirezi, lidhur me njė deklaratė tashmė tė konfirmuar tė kryeadministratorit Petersen, se Beogradi do tė jetė partner nė procesin e definimit tė statusit politik tė Kosovės.

“Instancat mė tė larta ndėrkombėtare siē ėshtė Grupi i Kontaktit, por edhe qendrat tjera tė vendosjes kanė thėnė se Serbia nuk do tė ketė tė drejtė tė “vetos” nė pėrcaktimin e statusit tė Kosovės dhe nė ēėshtje tjera pėr Kosovėn”, ka sqaruar Ēirezi.Kurse sa i pėrket ēėshtjeve tė diskutuara nė mbledhjen e kabinetit qeveritar, ai veēoi atė tė projektbuxhetit. Fondi Monetar Ndėrkombėtar i ka prezentuar vrojtimet nė lidhje me procesin e buxhetit, kurse ministria e financave, rrugėt pėrmes tė cilave qeveria mund ta sigurojė qėndrueshmėri tė buxhetit.“

"Qeveria e Kosovės do ta diskutojė nė detaje draft buxhetin, vetėm pasi ministria e financave, kryeministri, UNMIK-u dhe FMN-ja t’i shqyrtojnė ēėshtjet e mbetura gjatė kėsaj jave”, ka theksuar zėdhėnėsi Ēirezi.

Ēirezi u pėrgjigj edhe nė lidhje me zbatueshmėrinė e Kontratės Kolektive, duke e lidhur kėtė ēėshtje me buxhetin.“Nė kuadėr tė shqyrtimit tė procesit buxhetor qeveria do tė dalė me njė zgjidhje pėr pjesėt e Kontratės Kolektive qė mund tė zbatohen gjatė kėtij viti”, tha Ēirezi.

Ai bėri tė ditur po ashtu se ka pėrfunduar procesi i vlerėsimit rresht pėr rresht tė standardeve dhe sė shpejti pritet tė bėhet publik raporti mbi vlerėsimin teknik nga ana e UNMIK-ut. Ky vlerėsim do t’i paraprijė vlerėsimit politik qė bėhet nė Kėshillin e Sigurimit nė Nju Jork.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail