Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėrfundojnė dėgjimet buxhetore


Prishtinė, 13 dhjetor 2005 - Komisioni pėr buxhet dhe Financa i Kuvendit tė Kosovės me dėgjimet e sotme buxhetore nga Ministria e Punės e Mirėqenies Sociale si dhe nga Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, ka pėrfunduar me dėgjimet buxhetore. Nesėr komisioni do tė bėjė sublimimin e tė gjitha shqyrtimeve dhe tė enjten nė seancėn parlamentare do tė kėrkojė pėrkrahje.

Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale sot ka kėrkuar rritjen e fondit tė sistemeve pensionale. Ndėrkaq, Ministria e Arsimit pėrmes ministrit Agim Veliu kėrkon mbėshtetje pėr reforma nė arsimin fillor dhe tė mesėm si dhe mjete pėr investime kapitale nė rregullimin e infrastrukturės shkollore dhe ndėrtimin e objekteve tė reja shkollore nė disa mjedise. Me dėgjimet e sotme ka pėrfunduar ky cikėl, ndėrkaq nesėr komisioni do ta bėjė sublimimin e tė gjitha kėrkesave, tha kryetari i Komisionit pėr Buxhet dhe Financa i Kuvendit tė Kosovės, Naser Osmani. “Pas dėgjimeve tė tė gjitha organizatave buxhetore, ministrive etj. nesėr do tė ulemi si komision dhe do tė bėjmė sublimimin e tė gjitha shqyrtimeve tė deritashme dhe do tė propozojmė nė seancėn e ardhshme parlamentare tė enjten, deputetėve qė tė pėrkrahin tė gjitha sugjerimet qė do ti jep komisioni pėr buxhet dhe financa”, tha Osmani. Ligji pėr buxhet dhe financa si akti mė i lartė juridik qė i nxjerr Kuvendi pėr ēdo vjet, do tė shqyrtohet si ligj nė dy seanca.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellit
Ritme tė shpejta ndėrtimi nė autostradėn Durrės-KukėsAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail