Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Kosumi premton vėnien nė punė tė Trepēės


Qeveria e Kosovės deri tani ka dhėnė 30 milionė euro pėr vėnien nė funksionim tė minierave tė Trepēės, ndėrsa pėr kėtė vit vetėm 8,2 milionė euro, shumė e cila administrohet nga ndėrkombėtarėt e AKM-ja, ndėrkohė qė, sipas kompanive ndėrkombėtare, Trepēa ka 250 milionė euro borxh

Prishtinė, 31 mars 2005 - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, pas mbledhjes sė parė tė kabinetit tė tij ka premtuar se minierat e Trepēės do tė vihen nė funksionim kėtė vit, duke theksuar njėkohėsisht se ato duhet tė administrohen nga qeveria e Kosovės. Sipas tij, meqė qeveria e Kosovės financon rimėkėmbjen e kėtyre minierave ajo dhe duhet t’i administrojė ato.

Deri mė tani nga paratė publike janė investuar rreth 30 milionė euro, ndėrkohė qė pėr kėtė vit kjo shumė ėshtė reduktuar nė vetėm 8,2 milionė. "Jemi tė gatshėm tė gjejmė rrugė tė vlefshme pėr zgjidhje, por orientimi ynė kryesor ėshtė qė Trepēa tė funksionojė", komentoi kryeministri i Kosovės, duke pėrmendur edhe mendimet e kohėve tė fundit pėr falimentimin e Trepēės pėr shkak tė borxheve. Kryeministri Kosumi pohoi se ekziston njė mendim pėr falimentimin e minierave, pėr tė larė shumėn e 250 milionė eurove borxhe.
Pretendente pėr borxh janė kompanitė greke qė pohojnė se kėto para i kanė investuar gjatė kohės sė regjimit tė Millosheviēit, ndėrkohė qė nuk kanė marrė asnjė shumė si kompensim. "Nuk e dimė nėse kėto para kanė shkuar nė formė investimesh pėr minierat e Trepēės apo me ato ėshtė financuar lufta kundėr shqiptarėve", ka thėnė Kosumi. Trepēa pas luftės menaxhohet nga ndėrkombėtarėt pėrmes Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit dhe menaxherėt e saj kanė premtuar se pas kėtyre investimeve mė nė fund kėtė vit Trepēa do tė nisė nga puna.

“Aty ku qeveria e Kosovės financon, aty do tė ndjekė politikėn e vet dhe do tė ndėrpritet rruga qė tė financohet nga buxheti, ndėrsa politikat do t'i bėjė dikush tjetėr", ka theksuar kryeministri kosovar.

Gjithashtu kreu i qeverisė pohoi se gjatė debatit pėr Trepēėn nė kabinetin e tij qeveritar, nuk ėshtė marrė ndonjė vendim i formės sė prerė. Nė mbledhjet e ardhshme tė qeverisė do tė miratohet njė dokument ku do tė paraqiten orientimet politike nė lidhje me Trepēėn dhe, sipas tij, nė atė dokument do tė punojnė sė bashku me PSSP-nė dhe AKM-nė, ka pėrfunduar kryeministri.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail