Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Dy miniera tė Trepēės tė gatshme pėr prodhim nė tetor


Mitrovicė, 24 korrik 2004 - Tash ėshtė koha qė t’a kthejmė afarizmin nė Trepēė, u tha nga menaxherėt e kėtij kompleksi tė cilėt patėn dje njė takim me gazetarė. Katėr miniera janė nė fazėn pėrgatitore pėr rifillimin e prodhimit, dy prej tė cilave do tė jenė tė gatshme gjatė kėtij viti.

Dy miniera me flotacion nė Albanik (Leposaviē) pritet tė jenė tė gatshme pėr prodhim nė tetor, pėrkatėsisht nė nėntor tė kėtij viti. Niveli i prodhimit do tė jetė i ulėt nė fillim dhe gradualisht prodhimi do tė ngritet nė 100 mijė tonelata nė vit pėr secilėn minierė. Me implementimin e kėtij projekti do tė krijohen 500 vende tė reja tė punės. Pėrveē kėtyre, ekzistojnė edhe projekte tė tjera qė do tė krijojnė shumė vende tė reja tė punės. Menaxheri ndėrkombėtar, Ēarls Braun theksoi se do u jepet rėndėsi kuadrove qė mund tė japin rezultate nė punė dhe se tė gjithė punėtorėt mbi 50 vjeē, kanė tė drejtė tė shkojnė nė pension. Menaxherėt e Trepēės, ndėrkombėtari Ēarls Braun dhe vendori Nazmi Mikullovci thanė se synimi kryesor i tyre ėshtė ruajtja dhe ngritja e vlerės sė pasurive tė Trepēės. Kjo mund tė arrihet pėrmes riinxhinjeringut dhe ristrukturimit tė kapaciteteve tė cilat kanė potencial, qė mund tė sigurojė edhe reduktimin e varshmėrisė nga buxheti i konsoliduar i Kosovės qė sillet rreth 7.5 milionė euro nė vit.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail