Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Inaugurohet telefonia fikse nė Fushė Kosovė


Fushė Kosovė, 1 tetor 2004 - Prej sot banorėt e Fushė Kosovės edhe teknikisht u shkėputen nga sistemi telefonik i Serbisė. Te gjitha linjat telefonike tė parapaguesve telefonik tė Fushė Kosovės, tash e tutje do tė realizohen nėpėrmjet centralit digjital telefonik tė Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, qė ėshtė pėruruar sot. Ky central telefonik, me 2 mijė numra, qė kushtoi 250 mijė euro, paraqet fazėn e parė tė realizimit tė projektit tė rindėrtimit tė objektit tė Postės nė Fushė Kosovė, qė pėsoi gjatė trazirave tė marsit tė sivjetėm.

Drejtori i telefonisė fikse tė PTK-sė, Besnik Shatri, tha se PTK-ja qysh para 10 ditėsh, filloi rinėnshkrimin e kontratave me parapaguesit e mėparshėm telefonik tė Fushė Kosovės dhe pėr rinstalimin e linjave tė reja:

"Kjo do tė thotė se, qysh tashti, mund tė flasim pėr 500 kontrata tė ripėrtira tė konsumatorėve tė mėparshėm, si dhe pėr 500 kėrkesa tė reja nga komuniteti i biznesit, institucionet dhe qytetarėt".

Faza e parė e rindėrtimit tė Postės nė Fushė Kosovė, e financuar me mjete vetanake, PTK-sė i kushtoi 250 mijė euro. Parapaguesit e mėparshėm, pėr ripėrtritjen e kontratave telefonike nuk paguajnė asgjė. Pėr lidhjen telefonike dhe numrin e ri, personat civilė duhet tė paguajnė 172, ndėrsa personat fizikė, 344 euro.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail